Grafika przedstawiająca męską rękę, która palcem wskazującym zatrzymuje upadające drewniane klocki.
ikonka doktoraAlkomedica ikonka kalendarza17.01.2022

Dla jednych alkohol jest zwykłym napojem, który może być w ich życiu obecny, ale nie musi. Dla innych jest składnikiem niezbędnym do udanej zabawy, a dla kogoś jest codziennością. W tym trzecim przypadku mówimy o alkoholizmie, czyli poważnym zaburzeniu psychicznym, odrębnej jednostce chorobowej. Dla osób uzależnionych od alkoholu decyzja o abstynencji nie jest łatwa, lecz ma ogromny wpływ na jakość ich życia w przyszłości. Odstawienie alkoholu - jak wyglądają początki? W jaki sposób poradzić sobie z zespołem abstynencyjnym i przetrwać pierwsze dni trzeźwości? Odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule.

Nagłe odstawienie alkoholu - objawy zespołu abstynencyjnego

Decyzja o zaprzestaniu spożywania alkoholu zwykle jest ciężka, a jednocześnie niesamowicie istotna w życiu każdej osoby uzależnionej. Odstawienie alkoholu kojarzy nam się z głodem alkoholowym, stanem depresyjnym i bardzo długim okresem przejściowym. Początki są ciężkie, jednak po kilkunastu dniach męczącej abstynencji czeka nas lepsze życie bez alkoholu, z ogromem nowych możliwości, szeregiem pozytywnych skutków dla całego organizmu i zdrowia.

Co się dzieje po odstawieniu alkoholu?

Dlaczego pierwsze dni są najcięższe i najtrudniejsze w przetrwaniu? Wiąże się to z zespołem abstynencyjnym. Alkoholowy zespół abstynencyjny (AZA) to stan zaburzeń somatycznych i psychicznych, który pojawia się w wyniku nagłego zaprzestania spożywania napojów alkoholowych. Organizm, przyzwyczajony do systematycznej dawki płynu etylowego, w ciągu pierwszych dni abstynencji może zareagować objawami zespołu abstynencyjnego (zespołu odstawiennego).

Skutki odstawienia alkoholu - jak wyglądają objawy zespołu abstynencyjnego?

 • głód alkoholowy (natrętne myśli o napiciu się),
 • bóle, zawroty głowy,
 • nudności, wymioty, bóle brzucha,
 • wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
 • płytki sen, stany lękowe,
 • uczucie zmęczenia,
 • drżenie mięśni,
 • delirium tremens,
 • halucynacje, omamy,
 • ogólne osłabienie organizmu oraz inne.

Objawy odstawienia alkoholu - jak długo trwają?

Objawy zespołu odstawiennego mogą pojawić się zaraz po zaprzestaniu przyjmowania alkoholu lub po zmniejszeniu jego ilości i utrzymywać się od kilku godzin do nawet kilkunastu dni. Niektóre z wyżej wymienionych objawów zespołu abstynencyjnego mogą być groźne dla zdrowia i życia osoby uzależnionej i wymagają pilnej hospitalizacji.

Od czego zależy długość zespołu abstynencyjnego oraz nasilenie objawów?

wszystkim od długości trwania ciągu alkoholowego, ale również od indywidualnych cech każdej osoby, takich jak: wiek, płeć, ogólny stan zdrowia, obecność chorób współistniejących, a także poziom zaawansowania choroby alkoholowej. W każdym razie, w ciągu pierwszych dni po odstawieniu alkoholu warto uważać na samopoczucie, żeby w razie czego rozpoznać objawy zespołu abstynencyjnego i zgłosić się z prośbą o pomoc do lekarza.

Odstawienie alkoholu - pierwsze dni

Z powodu zespołu abstynencyjnego pierwsze dni po odstawieniu alkoholu mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Mogą, lecz nie muszą - jest to kwestia bardzo indywidualna. Mimo wszystko warto się do tego odpowiednio przygotować. Jeżeli wiemy, że ciąg alkoholowy był długi i intensywny warto zgłosić się do przychodni lub ośrodka leczenia uzależnień na detoks, czyli przerwanie ciągu alkoholowego pod opieką i nadzorem lekarzy. Takie rozwiązanie z pewnością zapewni łatwiejszy przebieg odstawienia alkoholu i pozwoli przetrwać objawy zespołu abstynencyjnego. Detoks alkoholowy, czyli oczyszczenie organizmu z resztek płynu alkoholowego, polega na podawaniu dożylnie kroplówek, leków, witamin i wszystkich płynów, mikro- oraz makroelementów, a także elektrolitów, które organizm osoby uzależnionej utracił podczas ciągu alkoholowego. Znajdując się pod stałą opieką lekarzy osoba będzie czuła się spokojniej, bezpieczniej i szybciej pozbędzie się objawów zespołu odstawiennego.

Jeżeli nie ma możliwości lub potrzeby przebywania pod opieką lekarzy musimy przygotować się do tego samodzielnie. Jak to zrobić?

Odstawienie alkoholu - pierwsze dni. Porady:

 • Przede wszystkim warto zadbać o to, żeby w domu nie został żaden alkohol. Głód alkoholowy w ciągu pierwszych dni bardzo się nasila i jest duże prawdopodobieństwo poddania się i spożycia alkoholu, żeby złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego. Czy trzeźwiejący alkoholik może pić piwo bezalkoholowe? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz tutaj.
 • Warto również zadbać o komfortowe warunki w domu, ponieważ unikając okazji kupienia i napicia się alkoholu, lepiej co najmniej kilka dni spędzić w domu.
 • Poprosić kogoś o pomoc. Może to być członek rodziny, przyjaciel lub sąsiad. Jeżeli jest taka możliwość, niech ta osoba spędzi z trzeźwiejącym alkoholikiem kilka dni. Po pierwsze, łatwiej jest nie myśleć o alkoholu będąc w towarzystwie osoby niepijącej. Po drugie, osoba uzależniona będzie czuła się bezpieczniej w obecności towarzysza.
 • Przemyśleć odpowiednią dietę. Po nagłym odstawieniu alkoholu organizm osoby uzależnionej będzie osłabiony. Musimy więc zadbać o to, żeby dostarczyć mu niezbędne składniki i minerały. Na pewno będziemy potrzebować dużo płynów w postaci wody z cytryną i miętą oraz zielonej herbaty. W codziennej diecie powinny znaleźć się jajka, dużo warzyw, białe mięso i ryba. Zaleca się również spożywanie probiotyków, takich jak jogurt lub kefir
 • Polecamy zaplanować czas, który spędzimy w domu. Przygotować listę filmów do obejrzenia oraz książek do przeczytania. Spróbować czegoś nowego, na przykład ugotować nowe danie lub zacząć uczyć się języka obcego. Najważniejsze to, żeby dać sobie czas na odpoczynek i regenerację, nie przemęczać się, a jednocześnie na wszelki sposób unikać myślenia o trunkach.
 • Polecamy, na wszelki wypadek, dowiedzieć się, gdzie w razie czego można zadzwonić i przyjechać, żeby uzyskać pomoc lekarza lub wsparcie psychoterapeuty.

Przygotowaliśmy również listę zaleceń dla trzeźwiejących alkoholików, która z pewnością pomoże przetrwać najcięższy okres na początku abstynencji. Zalecenia dla zdrowiejących alkoholików znajdziesz tutaj.

Jakie witaminy po odstawieniu alkoholu?

Organizm każdej osoby w różnym wieku, a nawet porze roku potrzebuje różnych witamin w odpowiedniej ilości. Takie informacje może udzielić lekarz po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Podstawowe witaminy, zalecane dla każdej osoby to suplementy Omega-3, witaminy z grupy B, C i D, które są dostępne w aptece bez recepty, a również produktach żywieniowych, które mogą zawierać niektóre z tych witamin. Zachęcamy jednak do konsultacji lekarskiej, w celu dobrania odpowiednich leków i suplementów indywidualnie dla każdej osoby.

Zalety odstawienia alkoholu

Nasz organizm ma bardzo cenną zdolność - wynagradzać codzienne starania lepszym samopoczuciem. Podejmując decyzję o odstawieniu alkoholu i abstynencji możemy śmiało liczyć na poprawę zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Po przetrwaniu pierwszych dni trzeźwości objawy odstawienne znikną i rozpocznie się regeneracja całego organizmu. Narządy wewnętrzne, skóra, stan psychiczny - niektóre z tych rzeczy mogą wymagać więcej czasu i pomocy specjalistycznej, ale ogólnie rzecz biorąc odstawienie alkoholu ma same plusy dla naszego zdrowia. Wystarczy zaledwie kilkanaście dni po odstawieniu alkoholu, żeby w organizmie osoby uzależnionej zaszły korzystne zmiany.

Odstawienie alkoholu - zalety, efekty, skutki dla organizmu:

 • lepsza kondycja skóry,
 • lepsza kontrola cukru we krwi,
 • poprawa jakości trawienia,
 • poprawa nastroju, kondycji psychicznej,
 • poprawa pamięci i koncentracji,
 • większa ilość energii,
 • lepszy sen,
 • zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwór, choroby układu krążenia oraz inne,
 • poprawa sprawności narządów wewnętrznych, takich jak serce, wątroba, trzustka,
 • lepsze samopoczucie, wzmocnienie odporności organizmu.

Na naszym blogu znajdziesz również artykuły na temat: Wpływ alkoholu na organizm człowieka.

Skuteczna metodą wspomagającą leczenie choroby alkoholowej jest wszywka alkoholowa. Więcej na temat farmakologicznej metody leczenia uzależnień dowiesz się dzwoniąc na naszą infolinię. Zapraszamy!