Dla jednych alkohol jest zwykłym napojem, który może być w ich życiu obecny, ale nie musi. Dla innych jest składnikiem niezbędnym do udanej zabawy, a dla kogoś jest codziennością. W tym trzecim przypadku mówimy o alkoholizmie, czyli poważnym zaburzeniu psychicznym, odrębnej jednostce chorobowej. Dla osób uzależnionych od alkoholu decyzja o abstynencji nie jest łatwa, lecz ma ogromny wpływ na jakość ich życia w przyszłości. Odstawienie alkoholu - jak wyglądają początki? W jaki sposób poradzić sobie z zespołem abstynencyjnym i przetrwać pierwsze dni trzeźwości? Odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule.
Decyzja o zaprzestaniu spożywania alkoholu zwykle jest ciężka, a jednocześnie niesamowicie istotna w życiu każdej osoby uzależnionej. Odstawienie alkoholu kojarzy nam się z głodem alkoholowym, stanem depresyjnym i bardzo długim okresem przejściowym. Początki są ciężkie, jednak po kilkunastu dniach męczącej abstynencji czeka nas lepsze życie bez alkoholu, z ogromem nowych możliwości, szeregiem pozytywnych skutków dla całego organizmu i zdrowia.
Dlaczego pierwsze dni są najcięższe i najtrudniejsze w przetrwaniu? Wiąże się to z zespołem abstynencyjnym. Alkoholowy zespół abstynencyjny (AZA) to stan zaburzeń somatycznych i psychicznych, który pojawia się w wyniku nagłego zaprzestania spożywania napojów alkoholowych. Organizm, przyzwyczajony do systematycznej dawki płynu etylowego, w ciągu pierwszych dni abstynencji może zareagować objawami zespołu abstynencyjnego (zespołu odstawiennego).
Skutki odstawienia alkoholu - jak wyglądają objawy zespołu abstynencyjnego?
- głód alkoholowy (natrętne myśli o napiciu się),
- bóle, zawroty głowy,
- nudności, wymioty, bóle brzucha,
- wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
- płytki sen, stany lękowe,
- uczucie zmęczenia,
- drżenie mięśni,
- delirium tremens,
- halucynacje, omamy,
- ogólne osłabienie organizmu oraz inne.
Objawy zespołu odstawiennego mogą pojawić się zaraz po zaprzestaniu przyjmowania alkoholu lub po zmniejszeniu jego ilości i utrzymywać się od kilku godzin do nawet kilkunastu dni. Niektóre z wyżej wymienionych objawów zespołu abstynencyjnego mogą być groźne dla zdrowia i życia osoby uzależnionej i wymagają pilnej hospitalizacji.
wszystkim od długości trwania ciągu alkoholowego, ale również od indywidualnych cech każdej osoby, takich jak: wiek, płeć, ogólny stan zdrowia, obecność chorób współistniejących, a także poziom zaawansowania choroby alkoholowej. W każdym razie, w ciągu pierwszych dni po odstawieniu alkoholu warto uważać na samopoczucie, żeby w razie czego rozpoznać objawy zespołu abstynencyjnego i zgłosić się z prośbą o pomoc do lekarza.
Z powodu zespołu abstynencyjnego pierwsze dni po odstawieniu alkoholu mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Mogą, lecz nie muszą - jest to kwestia bardzo indywidualna. Mimo wszystko warto się do tego odpowiednio przygotować. Jeżeli wiemy, że ciąg alkoholowy był długi i intensywny warto zgłosić się do przychodni lub ośrodka leczenia uzależnień na detoks, czyli przerwanie ciągu alkoholowego pod opieką i nadzorem lekarzy. Takie rozwiązanie z pewnością zapewni łatwiejszy przebieg odstawienia alkoholu i pozwoli przetrwać objawy zespołu abstynencyjnego. Detoks alkoholowy, czyli oczyszczenie organizmu z resztek płynu alkoholowego, polega na podawaniu dożylnie kroplówek, leków, witamin i wszystkich płynów, mikro- oraz makroelementów, a także elektrolitów, które organizm osoby uzależnionej utracił podczas ciągu alkoholowego. Znajdując się pod stałą opieką lekarzy osoba będzie czuła się spokojniej, bezpieczniej i szybciej pozbędzie się objawów zespołu odstawiennego.
Jeżeli nie ma możliwości lub potrzeby przebywania pod opieką lekarzy musimy przygotować się do tego samodzielnie. Jak to zrobić?
Odstawienie alkoholu - pierwsze dni. Porady:
Przygotowaliśmy również listę zaleceń dla trzeźwiejących alkoholików, która z pewnością pomoże przetrwać najcięższy okres na początku abstynencji. Zalecenia dla zdrowiejących alkoholików znajdziesz tutaj.
Organizm każdej osoby w różnym wieku, a nawet porze roku potrzebuje różnych witamin w odpowiedniej ilości. Takie informacje może udzielić lekarz po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Podstawowe witaminy, zalecane dla każdej osoby to suplementy Omega-3, witaminy z grupy B, C i D, które są dostępne w aptece bez recepty, a również produktach żywieniowych, które mogą zawierać niektóre z tych witamin. Zachęcamy jednak do konsultacji lekarskiej, w celu dobrania odpowiednich leków i suplementów indywidualnie dla każdej osoby.
Nasz organizm ma bardzo cenną zdolność - wynagradzać codzienne starania lepszym samopoczuciem. Podejmując decyzję o odstawieniu alkoholu i abstynencji możemy śmiało liczyć na poprawę zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Po przetrwaniu pierwszych dni trzeźwości objawy odstawienne znikną i rozpocznie się regeneracja całego organizmu. Narządy wewnętrzne, skóra, stan psychiczny - niektóre z tych rzeczy mogą wymagać więcej czasu i pomocy specjalistycznej, ale ogólnie rzecz biorąc odstawienie alkoholu ma same plusy dla naszego zdrowia. Wystarczy zaledwie kilkanaście dni po odstawieniu alkoholu, żeby w organizmie osoby uzależnionej zaszły korzystne zmiany.
Odstawienie alkoholu - zalety, efekty, skutki dla organizmu:
Na naszym blogu znajdziesz również artykuły na temat: Wpływ alkoholu na organizm człowieka.
Skuteczna metodą wspomagającą leczenie choroby alkoholowej jest wszywka alkoholowa. Więcej na temat farmakologicznej metody leczenia uzależnień dowiesz się dzwoniąc na naszą infolinię. Zapraszamy!