Niebieski napis jak przerwać ciąg alkoholowy, otoczony łańcuchem, na betonowej płycie.
ikonka doktoraAlkomedica ikonka kalendarza07.12.2021

Uzależnienie od alkoholu to błędne koło, z którego bardzo ciężko wyjść i w które tak łatwo popaść. Ciąg alkoholowy jest jednym z objawów choroby alkoholowej, który charakteryzuje się długotrwałym stanem upojenia alkoholowego. Dlaczego alkoholik popada w ciągi alkoholowe i jak taki stan przerwać? Jak odtruć organizm po ciągu alkoholowym? I w końcu - jak pomóc komuś wyjść z ciągu alkoholowego? Odpowiedzi na wyżej wymienione pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest i jak długo trwa ciąg alkoholowy?

Czym jest ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy to nieprzerwany stan upojenia alkoholowego, który zwykle dotyczy osób uzależnionych od alkoholu. Może wystąpić również u osób, których problem alkoholowy nie dotyczy. Jest to jednak sygnał ostrzegawczy, aby zaprzestać spożywania alkoholu przez jakiś czas, w celu uniknięcia pojawienia się poważniejszego problemu w postaci choroby alkoholowej. W trakcie ciągu alkoholowego często występują nieprzyjemne objawy somatyczne (zespół odstawienny), a żeby je złagodzić lub ich uniknąć alkoholik sięga po napoje procentowe. Ciąg alkoholowy wiąże się z utratą kontroli nad swoim życiem i może skutkować nie tylko pojawieniem się dolegliwości fizycznych, ale również utratą pracy, więzi rodzinnych oraz celów życiowych. Jedynym celem staje się spożycie kolejnej dawki płynu etylowego.

Ile trwa ciąg alkoholowy?

Ciągi alkoholowe - definicja określa to pojęcie jako spożywanie alkoholu przez dwa lub więcej dni z rzędu. Dwa dni to jest minimalna ilość czasu, jaką potrzebujemy, żeby określić ten okres ciągiem alkoholowym. Jaka jest maksymalna długość czasu? Wszystko zależy od osoby, jej organizmu oraz poziomu zaawansowania choroby alkoholowej. Ciągi alkoholowe mogą trwać przez kilka lub kilkanaście dni, miesięcy, a nawet lat. Powinniśmy zapamiętać, że im dłuższy jest ciąg alkoholowy, tym ciężej z niego wyjść. Im dłużej osoba uzależniona trwa w ciągu alkoholowym, tym więcej przykrych dolegliwości pojawia się w jej organizmie. Przy czym nagłe zaprzestanie ciągu alkoholowego, a dokładnie obniżenie stężenia alkoholu w organizmie, wiąże się z gorszym samopoczuciem oraz szeregiem możliwych skutków ubocznych.

Jak rozpoznać ciąg alkoholowy? Objawy

Głównym objawem ciągu alkoholowego jest wielodniowe spożywanie alkoholu (powyżej 48 godzin) oraz ciągły stan upojenia alkoholowego. W jaki sposób możemy rozpoznać ciąg alkoholowy u siebie lub osoby bliskiej? Należy zwrócić uwagę na obecność objawów zespołu abstynencyjnego.

Ciąg alkoholowy - objawy:

 • głód alkoholowy (nieznośna chęć napicia się),
 • drżenie ciała,
 • podniesione ciśnienie,
 • nudności, wymioty,
 • ból głowy i/lub brzucha,
 • potliwość,
 • rozdrażnienie, niepokój, agresja,
 • delirium tremens (majaczenie alkoholowe).

Ciąg alkoholowy - skutki

Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach ma dużo negatywnych skutków dla stanu zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Ciąg alkoholowy - skutki fizyczne (somatyczne):

 • uszkodzenie narządów wewnętrznych (marskość, stłuszczenie wątroby, kardiomiopatia alkoholowa, choroby trzustki, uszkodzenia mózgu),
 • nadciśnienie,
 • refluks,
 • stany zapalne w organizmie.

Ciąg alkoholowy - skutki psychiczne (emocjonalne):

 • obłęd alkoholowy (tzw. Zespół Otella),
 • problemy z pamięcią (zaniki, halucynacje, omamy),
 • lęk, depresja,
 • płytki sen,
 • problemy w życiu prywatnym, w pracy i inne.

Więcej informacji na temat wpływu alkoholu na zdrowie i samopoczucie człowieka znajdziesz w artykule: Jak alkohol wpływa na organizm człowieka

Nadużywanie alkoholu przez jednego z członków rodziny jest niebezpieczne również dla jego bliskich osób. Współuzależnienie od alkoholu to syndrom nieprawidłowego przystosowania się do sytuacji alkoholizmu w rodzinie. Osoba współuzależniona początkowo może nie zdawać sobie sprawy z tego, że dotyczy ją dany syndrom, gdyż cała uwaga i skupienie są przykute do osoby uzależnionej od alkoholu.

Ciąg alkoholowy - śmierć w wyniku ciągu następuje bardzo rzadko, aczkolwiek jest to możliwe. Najczęściej dotyczy to ludzi z chorobami trzustki, serca lub wątroby, przebywających w ciągu alkoholowym przed dłuższy okres.

Jak widzimy, ciągi alkoholowe i ogólnie choroba alkoholowa mają dużo skutków ubocznych dla zdrowia nie tylko osoby uzależnionej, ale też osób bliskich. Alkoholizm to choroba, którą trzeba leczyć, rozpoznając jej objawy, przerywając ciąg alkoholowy oraz udając się na indywidualną, rodzinną bądź grupową psychoterapię.

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Nagłe przerwanie ciągu alkoholowego w warunkach domowych jest niebezpieczne i wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań zagrażających życiu i zdrowiu osoby uzależnionej.

Mogą wystąpić takie zaburzenia jak:

 • delirium tremens,
 • nagły ból głowy,
 • tachykardia,
 • padaczka alkoholowa,
 • zawał i inne.

Ciąg alkoholowy - jak pomóc osobie bliskiej? Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji oraz sposobem na przerwanie ciągu alkoholowego jest detoks, czyli odtrucie organizmu. Taki zabieg przeprowadzany jest w specjalnym ośrodku leczenia uzależnień lub przychodni specjalistycznej. Aby detoks był skuteczny i bezpieczny, pacjent powinien przebywać w takim ośrodku nie mniej niż 48 godzin. Zamknięte ośrodki zapewniają kompleksowe leczenie alkoholizmu, które może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Każdy pacjent znajduje się pod profesjonalną opieką lekarzy, jego organizm regeneruje się, a psychoterapeuci pomagają znaleźć źródło problemu i skutecznie wyjść z uzależnienia.

Są dostępne również jednorazowe, szybkie detoksy. W takim przypadku trzeba jednak pamiętać o tym, że to jest jedynie odtrucie organizmu z resztek płynu etylowego, a alkoholizm jest chorobą psychiczną, leczenie której wymaga dużo czasu i samozaparcia.

Jakie leki po ciągu alkoholowym?Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zanim pacjent zostanie dostarczony do przychodni, a lekarze przeprowadzą badania i podłączą go do kroplówek zaleca się pić dużo wody. Wszystkie leki w trakcie, jak i po detoksie zostaną ustalone i podane przez lekarza.

Wyjście z ciągu alkoholowego nie oznacza wyleczenia się z choroby alkoholowej. Ciągi alkoholowe mają tendencję do nawracania. Oznacza to, że zaraz po wyjściu z ciągu powinniśmy rozpocząć leczenie alkoholizmu. Taką decyzję powinna podjąć osoba uzależniona, gdyż jej chęć oraz silna wola odgrywają najważniejszą rolę w procesie terapii. Najlepszą metodą leczenia jest psychoterapia. By wspomóc leczenie alkoholizmu pacjent może również skorzystać z farmakologicznego leczenia za pomocą wszycia tabletek Esperal. Więcej o kompleksowym leczeniu oraz skuteczności wszywki alkoholowej dowiesz się tutaj.

Jeżeli masz więcej pytań dot. leczenia choroby alkoholowej skontaktuj się z naszą infolinią! Chętnie udzielimy odpowiedzi na każde Twoje pytanie!