na drewnianym poplamionym od piwa blacie stoi szklanka z piwem, otwieracz do piwa oraz zielona i brązowa butelka
ikonka doktoraAlkomedica ikona kalendarza16.07.2021

Bardzo często słyszymy pytania czy piwo bezalkoholowe zawiera alkohol, czy piwo bezalkoholowe szkodzi i czy alkoholik może pić piwo bezalkoholowe, szczególnie po zabiegu implantacji Esperalu? Postanowiliśmy zebrać wszystkie odpowiedzi na wyżej wymienione tematy i umieścić je w niniejszym artykule. Wspólnie z lekarzami naszej przychodni przygotowaliśmy również kilka porad, jak powstrzymać się od piwa bezalkoholowego w trakcie leczenia alkoholizmu.

Czy piwo bezalkoholowe zawiera alkohol?

Czy piwo bezalkoholowe ma alkohol w swoim składzie? Prawda jest taka, że nie każde piwo, oznaczone jako piwo bezalkoholowe jest rzeczywiście 0,0%. Często się zdarza, że jest to piwo o niskiej zawartości alkoholu. Nie przekracza ona zwykle 0,5%, a więc stężenie alkoholu w jednej butelce jest na tyle znikome, że nie będzie miało negatywnego wpływu na samopoczucie i sposób funkcjonowania człowieka.

Czy piwo bezalkoholowe szkodzi? Warto rozumieć różnice między okazjonalnym spożywaniem alkoholu a uzależnieniem. W tym drugim przypadku nawet najmniejsza ilość alkoholu może mieć negatywne skutki dla osoby uzależnionej, która obecnie znajduje się w trakcie terapii alkoholowej.

Przed zakupem piwa 0% trzeba zwrócić uwagę, czy dane piwo zawiera w swoim składzie alkohol. Pojawia się jednak kolejne pytanie - czy alkoholik może pić piwo bezalkoholowe?

Piwo bezalkoholowe dla alkoholika - dlaczego warto go unikać? Odpowiadają eksperci

Nic bardziej mylnego w tym, że piwo oznaczone symbolem 0,0% to idealne rozwiązanie dla trzeźwiejących alkoholików. Nie chodzi tu tylko o to, że nawet najmniejsza ilość alkoholu może spowodować chęć napicia się mocniejszego trunku. Chodzi przede wszystkim o to, że uzależnienie jest chorobą psychiczną, a zamiana piwa alkoholowego na bezalkoholowe wcale nie działa pozytywnie na terapię ds. uzależnień. Jest to tzw. kontynuacja uzależnienia psychicznego.

A więc czy alkoholik może pić piwo bezalkoholowe? Lekarze naszej przychodni absolutnie nie zalecają spożywania piwa bezalkoholowego w trakcie terapii oraz po jej zakończeniu. Osoba skłonna do uzależnień powinna unikać wszelkich styczności z napojami procentowymi. Nawet zapach alkoholu może wywołać potężny głód alkoholowy u osób uzależnionych, a jak wiemy piwo bezalkoholowe ma identyczny zapach i smak, jak piwo tradycyjne.

Zaleca się unikać wszelkiego rodzaju napojów procentowych, piw bezalkoholowych, słodyczy z alkoholem, a także imprez i przyjęć, gdzie pije się alkohol. Szczególnie na początku procesu terapii.

Zachęcamy do zapoznania się z zaleceniami dla trzeźwiejących alkoholików, przygotowanych przez naszych lekarzy-specjalistów.

Esperal a piwo bezalkoholowe

Szukając odpowiedzi na pytanie - czy alkoholik może pić piwo bezalkoholowe wyjaśniliśmy, że teoretycznie może, gdyż jest to napój pozbawiony niebezpiecznego stężenia etanolu. Po konsultacji z lekarzami doszliśmy jednak do wniosku, że mimo braku somatycznych skutków ubocznych, piwo bezalkoholowe u alkoholika może wywołać głód alkoholowy i stać się przyczyną powrotu do nałogu.

Picie piwa bezalkoholowego jest niebezpieczne dla osób uzależnionych, które pragną wyleczyć się z alkoholizmu. Wiele lat terapii i ciężkiej pracy nad sobą zdecydowanie nie są warte tej jednej chwili przyjemności.

Czym skutkuje picie piwa bezalkoholowego w trakcie terapii alkoholowej? Z perspektywy możliwych fizycznych skutków ubocznych, wypicie piwa bezalkoholowego jest całkowicie neutralne dla zdrowia i życia osoby po wszywce. Jednak jak już wspominaliśmy wcześniej, piwo bezalkoholowe dla osób borykających się z problemem alkoholowym może stać się przyczyną sięgnięcia po prawdziwy alkohol i powrotu do picia. A skutki picia alkoholu po wszyciu Esperalu mogą być nieodwracalne.