Doktor przy biurku wypisuje wskazówki dla trzeźwiejącego alkoholika.
ikonka doktoraAlkomedica ikona kalendarza29.04.2021

Alkoholizm to choroba, która może rozwijać się przez wiele lat i dotknąć każdego. Najgorsze jest to, że uzależnienie niszczy życie nie tylko chorego, ale również jego bliskich. Pierwszym i najważniejszym krokiem, aby zwalczyć uzależnienie od alkoholu, jest podjęcie decyzji o leczeniu. Powrót do trzeźwości to długa i trudna walka, a doświadczenia innych pokazują, że „silna wola” to często za mało. W procesie terapii bardzo ważne jest przestrzeganie szeregu zaleceń przeznaczonych dla trzeźwiejących alkoholików.

Zalecenia dla zdrowiejących alkoholików

Przygotowaliśmy listę zaleceń, które z pewnością pomogą osobom uzależnionym jak najszybciej wrócić do normalności i wydłużyć okres abstynencji. Opisane poniżej czynności warto wydrukować i sięgać do tego spisu za każdym razem, gdy wraca poczucie głodu alkoholowego.

Zalecenia dla trzeźwiejących alkoholików - pdf kliknij, aby pobrać plik.

 • Unikaj miejsc, gdzie podawany jest alkohol.
 • Zadbaj, aby w Twoim domu nie było żadnego alkoholu.
 • Unikaj spotkań, na których pije się alkohol.
 • Stanowczo odmawiaj picia, a jeśli cały czas ktoś Cię namawia – odejdź.
 • Unikaj produktów zawierających alkohol takich jak: ciasta, słodycze, kawa, cukierki, lody, leki czy piwa bezalkoholowe – dla osób uzależnionych mogą być one szybką drogą powrotną do nałogu.
 • Mów lekarzom o swoim nałogu – niektóre leki zawierają alkohol, który może nasilić pokusę napicia się. W aptece upewniaj się, że leki nie zawierają alkoholu i ewentualnie poproś o zamiennik.
 • Powiedz o swoim nałogu bliskim – nie będą Cię namawiać do picia i będą dla Ciebie wsparciem.
 • Zaplanuj swój czas wolny – chodź na spacery, czytaj książki, spotykaj się ze wspierającymi ludźmi, aby ograniczyć pokusę spożycia alkoholu.
 • Zadbaj o swoje zdrowie – aktywność fizyczna i prawidłowa dieta pomogą odzyskać zdrowie i pozytywnie wpłyną na Twoje samopoczucie.
 • Korzystaj z pomocy specjalistów, telefonów zaufania i grupy wsparcia. Trzeźwienie to trudny proces, którego nie musisz przechodzić sam.

Dosyć często w procesie terapii zdarzają się nawroty choroby alkoholowej. Jest to bardzo silna chęć napicia się, której ciężko się oprzeć. Najlepszym rozwiązaniem w takich momentach jest rozmowa z bliską osobą, która potrafi wesprzeć i uspokoić. Alkoholik może również zgłosić się do psychoterapeuty, który wytłumaczy mechanizm nawrotów alkoholowych i pomoże w walce z uzależnieniem.

Program HALT - poznaj filozofię zdrowienia

Bardzo często dla trzeźwiejących alkoholików zalecany jest tzw. program o nazwie HALT. Co to jest i na czym polega?

Program HALT – negatywne stany psychofizyczne oraz uczucia trzeźwego alkoholika mogą znacznie zwiększać chęć sięgnięcia po alkohol. Z tego powodu powstał program HALT, którego wdrożenie może być pomocne w zwalczaniu pokus. HALT powstał od pierwszych liter angielskich słów: hungry (głodny), angry (zły/rozgniewany), lonely (samotny), tired (zmęczony). Są to stany i emocje trudne, które mogą wywoływać pokusę dla trzeźwego alkoholika, dlatego niezwykle ważne jest aby im przeciwdziałać. Ta psychologia zdrowienia polega na unikaniu wyżej wymienionych stanów psychicznych.

Powrót do trzeźwości – formy pomocy

Uzależnienie od alkoholu jest taką samą chorobą jak każda inna. Wymaga zdiagnozowania, leczenia i odpowiedniego nastawienia co do procesu terapii. Gdzie alkoholik może zgłosić się z prośbą o pomoc?

 • Przychodnia leczenia uzależnień Alkomedica – ośrodek, który zajmuje się leczeniem uzależnień za pomocą wszycia Esperalu. Wykwalifikowani specjaliści prowadzą szybkie zabiegi implantacji leku Disulfiram i oferują różne rodzaje pomocy w powrocie do trzeźwości. Wszywka alkoholowa – to implant wszywkowy, zawierający lek Disulfiram (dawniej esperal), który po połączeniu z alkoholem powoduje nieprzyjemne doznania fizyczne i psychiczne. Zaszycie alkoholowe stosowane jest jako część terapii awersyjnej, która ma wywołać uczucie wstrętu lub lęku do alkoholu.
 • Psychoterapia indywidualna lub rodzinna z psychoterapeutą ds. uzależnień. Często prowadzone są również terapie grupowe.
 • Anonimowi alkoholicy (AA) – grupa wsparcia, która ma na celu wzajemne wspieranie się w trzeźwości.

Kompleksowe leczenie choroby alkoholowej w połączeniu ze stosowaniem się do zaleceń dla trzeźwiejącego alkoholika to prosta droga ku trzeźwości. Pamiętaj, że nie jesteś sam i nie poddawaj się w walce z nałogiem!