dłoń trzymająca strzykawkę igłą do góry
ikonka doktoraAlkomedica ikona kalendarza19.03.2021

Zastrzyk antyalkoholowy - kolejna metoda terapii awersyjnej, która parę lat temu zniknęła z polskiego rynku. Niemniej jednak wiele osób, pamiętając o działaniu preparatu, wciąż szuka podobnej metody leczenia. Zatem czym tak naprawdę jest zastrzyk antyalkoholowy, jakie jest jego działanie i z jakiego powodu został wycofany?

Zastrzyk antyalkoholowy - co to jest?

Tajemniczy sposób na alkoholizm - zastrzyk antyalkoholowy. Dużo się o nim mówi, natomiast ilość informacji na ten temat w internecie jest bardzo ograniczona. Okazuje się, że zastrzyk antyalkoholowy nigdy nie został oficjalnie zatwierdzony jako metoda leczenia choroby alkoholowej. Z tego właśnie powodu został wycofany z Unii Europejskiej i jest ciężko dostępny w innych krajach. Obecnie jedynym bezpiecznym sposobem na walkę z nałogiem jest wszywka alkoholowa Esperal - implantacja tabletek podpowięziowo podczas mikrochirurgicznego zabiegu. Jest to farmakologiczna metoda leczenia alkoholizmu, przeprowadzana w prywatnych przychodniach zajmujących się leczeniem uzależnień. Lek Disulfiram jest produkowany w Polsce - są to tabletki przeznaczone do wszycia w ciało osoby uzależnionej.

Disulfiram - co to jest? Więcej informacji czytaj tutaj.

Zastrzyk antyalkoholowy - działanie

Działanie zastrzyku alkoholowego jest bardzo zbliżone do działania zaszycia antyalkoholowego. Wprowadzona do organizmu osoby uzależnionej substancja Disulfiram (w formie tabletek lub zastrzyku) wchłania się i wywiera negatywny wpływ na proces metabolizmu alkoholu etylowego. Spożycie dowolnej ilości alkoholu może spowodować nieprzyjemne skutki uboczne i zatrucie organizmu. Zastrzyki antyalkoholowe oraz wszywka Esperal są same w sobie neutralne dla organizmu osoby uzależnionej i nie powodują żadnej reakcji. Jedynie spożycie płynu etylowego może spowodować reakcję disulfiramową.

Zastrzyk antyalkoholowy - skutki uboczne

Skutki uboczne picia alkoholu po wszyciu Esperalu mogą się pojawić po kilku minutach od momentu spożycia i utrzymywać nawet do kilku godzin. Najczęściej pacjenci odczuwają pulsujący ból głowy, biegunkę, wymioty, kołatanie serca, drżenie, niepokój, ból w klatce piersiowej, osłabienie całego organizmu i inne. Połączenie Disulfiramu z alkoholem zagraża zdrowiu i życiu pacjenta, dlatego przez okres działania preparatu obowiązuje go całkowity zakaz spożywania napojów alkoholowych. Jeżeli chodzi o zastrzyki antyalkoholowe - skutki uboczne są zbliżone do wyżej wymienionych.

Zastrzyk antyalkoholowy - cena

Ile kosztuje zastrzyk antyalkoholowy obecnie - nie wiadomo, gdyż w Polsce taka metoda leczenia nie jest legalna. Zastrzyk antyalkoholowy Wrocław w przychodni Alkomedica nie jest możliwy. Oferujemy skuteczniejszą metodę leczenia - wszywkę alkoholową. Cena wszywki alkoholowej - Wrocław zaczyna się od 499 zł. W tej cenie przychodnia Alkomedica oferuje zastrzyk znieczulający, oryginalny lek Disulfiram oraz zaświadczenie o przeprowadzonym zabiegu.

Zapoznaj się z cennikiem zabiegów wszycia Esperalu - Wrocław

Psychoterapia, wszywka alkoholowa, zastrzyk - jaką metodę leczenia wybrać?

Wszywka alkoholowa z Esperalem jest bardzo popularną metodą leczenia choroby alkoholowej w Polsce. Środek umieszczony w organizmie osoby uzależnionej wymusza długotrwałą abstynencję, dzięki czemu pacjent już po pierwszym zabiegu wraca do normalności. Warto jednak pamiętać, że jest to metoda wspomagająca leczenie uzależnienia. Pomimo zaszycia antyalkoholowego warto zapisać się na psychoterapię lub uczestniczyć w spotkaniach AA.

Zanim pacjent podejmie ostateczną decyzję, co do leczenia choroby alkoholowej (wszywka, zastrzyk antyalkoholowy czy psychoterapia), powinien skontaktować się z lekarzem specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia i przeprowadzi pacjenta przez proces terapii.

Jeżeli chcesz rozpocząć leczenie nałogu i nie wiesz od czego zacząć - zadzwoń na naszą infolinię. Udzielimy odpowiedzi na każde Twoje pytanie!