Kobieta trzyma się za nadgarstek
ikonka doktoraAlkomedica ikonka kalendarza04.07.2023

Alkoholizm wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami zdrowotnymi i może prowadzić do różnorodnych schorzeń. Jednym z powikłań nadmiernego spożywania napojów alkoholowych jest polineuropatia alkoholowa. Jest to jedno z poważniejszych powikłań alkoholizmu, które dotyka zarówno fizyczne, jak i emocjonalne zdrowie osoby uzależnionej. W tym artykule przyjrzymy się bliżej polineuropatii alkoholowej, jej objawom, skutkom oraz możliwościom leczenia.

Polineuropatia alkoholowa - definicja

Polineuropatia alkoholowa to choroba układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia wielu nerwów obwodowych. Uszkodzenia te wynikają z toksycznego wpływu alkoholu na układ nerwowy, szczególnie na osłonkę mielinową. Polineuropatia alkoholowa rozwija się w wyniku nadmiernego i długotrwałego spożywania alkoholu i może znacznie wpływać na jakość życia dotkniętej nią osoby.

Jak możemy rozpoznać oraz zapobiec rozwojowi polineuropatii alkoholowej?

Objawy i skutki polineuropatii alkoholowej

Polineuropatia alkoholowa jest poważnym powikłaniem alkoholizmu, które prowadzi do uszkodzenia nerwów obwodowych. Jej objawy i skutki mogą znacząco wpływać na jakość życia osoby uzależnionej.

Polineuropatia alkoholowa - objawy:

  • mrowienie i drętwienie kończyn, zwłaszcza stóp i dłoni,
  • ból neuropatyczny,
  • osłabienie mięśni, trudności w utrzymaniu równowagi,
  • zaburzenia czucia, utrata odruchów,
  • problemy z chodzeniem, sztywność mięśni,
  • zaburzenia równowagi hormonalnej i autonomicznej.

Polineuropatia alkoholowa - skutki:

Osoby dotknięte tym schorzeniem często doświadczają trudności w wykonywaniu codziennych czynności, mają obniżoną jakość snu i mogą cierpieć z powodu chronicznego bólu neuropatycznego. Oto kilka przykładowych skutków, które mogą doświadczyć osoby uzależnione od alkoholu:

  • Ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu: objawy polineuropatii alkoholowej, takie jak ból, osłabienie mięśni czy trudności w poruszaniu się, mogą powodować znaczne trudności w wykonywaniu codziennych czynności, nawet takich jak chodzenie, pisanie czy jedzenie.
  • Pogorszenie jakości życia: choroba ta może znacząco wpływać na jakość życia osoby, ograniczając jej zdolność do pracy, utrzymania relacji społecznych i cieszenia się aktywnościami, które wcześniej były dla niej przyjemne.
  • Ryzyko powikłań: osoby z polineuropatią alkoholową są bardziej podatne na urazy, takie jak upadki i otarcia, ze względu na osłabienie mięśni, zaburzenia równowagi i utratę czucia.
  • Trudności emocjonalne: doświadczanie chronicznego bólu i ograniczeń fizycznych może prowadzić do wystąpienia trudności emocjonalnych, takich jak depresja, lęk czy frustracja.

W przypadku wystąpienia objawów polineuropatii alkoholowej, niezwykle istotne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą, który postawi diagnozę i zaleci odpowiedni program leczenia.

Polineuropatia alkoholowa - leczenie

Leczenie polineuropatii alkoholowej polega na dwóch głównych aspektach: zaprzestaniu spożywania alkoholu oraz łagodzeniu objawów i poprawie funkcjonowania nerwów.

Pierwszym krokiem jest całkowite odstawienie alkoholu. To kluczowe, aby zatrzymać dalsze postępowanie uszkodzeń nerwów i dać organizmowi szansę na regenerację. Wspieranie osoby uzależnionej w procesie odwyku i terapii uzależnień jest niezwykle ważne. Można zastosować również wszywkę alkoholową jako metodę wspomagającą w utrzymaniu długotrwałej trzeźwości oraz leczeniu choroby alkoholowej.

Tutaj znajdziesz zalecenia dla trzeźwiejących alkoholików.

Krok drugi: łagodzenia objawów polineuropatii alkoholowej. Może obejmować farmakoterapię, w tym leki przeciwbólowe, leki na poprawę funkcjonowania nerwów i witaminy z grupy B, ale również terapię fizykalną, masaże, akupunkturę i inne techniki rehabilitacyjne, które mogą pomóc w zmniejszeniu dolegliwości i poprawie sprawności fizycznej.

Polineuropatia alkoholowa może dotknąć każdą osobę naduzywającą alkohol. Jednakże szybkie zdiagnozowanie oraz kompleksowe podejście, które obejmuje zarówno odstawienie alkoholu, jak i odpowiednie leczenie, dają szansę na złagodzenie objawów i poprawę jakości życia pacjenta.