Tabletki esperalu z prawej strony, z lewej napis Disulfiram chroni płuca przed covid 19
ikonka doktoraAlkomedica ikonka kalendarza16.05.2022

Od 16 maja 2022 roku koniec pandemii COVID-19 w Polsce. Minister Zdrowia zapowiedział oficjalne odwołanie stanu epidemii koronawirusa. W związku z tym przygotowaliśmy artykuł na temat najnowszych odkryć naukowców z Weill Cornell Medicine i Cold Spring Harbor Laboratory (USA) co do zastosowania preparatu Disulfiram. Jakie badania zostały przeprowadzone oraz co odkryli naukowcy? Dowiesz się w poniższym artykule.

Disulfiram - co to za lek?

Zaczniemy od tego, że znany wszystkim Esperal, stosowany pomocniczo w leczeniu choroby alkoholowej tak naprawdę nie istnieje. Od kilkunastu lat lek ten jest produkowany pod nazwą Disulfiram i jest jedynym preparatem, w postaci jałowych tabletek do implantacji podpowięziowej, w celu leczenia alkoholizmu.

Disulfiram to organiczny związek chemiczny, który wpływa na metabolizm alkoholu etylowego w organizmie pacjenta. Leczenie wszywką alkoholową ma na celu powstrzymać pacjenta od spożycia alkoholu poprzez pojawiające się skutki uboczne oraz oddziaływanie preparatu w połączeniu z alkoholem na cały organizm. Więcej informacji na temat czym jest Disulfiram oraz jak działa wszywka alkoholowa znajdziesz tutaj.

Stary lek - nowe zastosowanie

Disulfiram to lek, znany od ponad 70 lat do stosowania w leczeniu alkoholizmu. W 2020 roku naukowcy odkryli, że disulfiram częściowo hamuje proces zapalny, który może prowadzić do powstawania NET. Odkrycie owo skłoniło naukowców do dalszych badań danego preparatu. W lutym tego roku pojawiły się pierwsze wzmianki o dodatkowych właściwościach disulfiramu. W wyniku dwóch oddzielnych eksperymentów (zwierzęta zakażone koronawirusem COVID-19 oraz gryzonie z zespołem TRALI) naukowcy potwierdzili informacje o tym, że disulfiram chroni organizm przed uszkodzeniem płuc o podłożu immunologicznym. W wyniku badań okazało się, że poprzez zmniejszenie tworzenia się NET, Disulfiram blokuje uszkodzenia tkanki płucnej i umożliwia jej szybszą regenerację.

Disulfiram pomaga w walce z COVID-19 i chroni przed uszkodzeniem płuc

W wyniku badań przeprowadzonych przez Weill Cornell Medicine i Cold Spring Laboratory w Stanach Zjednoczonych, okazało się, że Disulfiram może chronić przed uszkodzeniem płuc i zmniejsza ryzyko zakrzepów krwi towarzyszące ciężkim przebiegom choroby zakaźnej COVID-19. Oprócz tego, może również chronić w przypadku innych zaburzeń powodujących uszkodzenie płuc o podłożu immunologicznym.

Ważne! Obecnie nie istnieje jedyna skuteczna metoda leczenia COVID-19. Naukowcy podkreślają, że disulfiram warto dalej badać pod względem jego właściwości w tym zakresie.

Disulfiram czy deksametazon?

Badania, które dotychczas były przeprowadzone jedyne na chomikach wykazują, że leczenie disulfiramem w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 ma pozytywny wynik. Między innymi, mniejsza ilość tworzonych NET oraz zwłóknień w płucach, mniejsze zmiany aktywności genów. Deksametazon, który obecnie jest częściowo stosowany w leczeniu koronawirusa, chroni tkankę płucną przed zmianami w znacznie mniejszym stopniu niż Disulfiram.

Obecnie zastosowanie disulfiramu w procesie leczenia pacjentów z COVID-19 jest nadal obiektem badań klinicznych. Wyniki takich badań nie zostały jeszcze opublikowane.

Przeczytaj również: Wszywka alkoholowa a szczepienie przeciw COVID-19