Lekarz pobiera szczepionkę do strzykawki z ampułki na niebieskim blacie
ikonka doktoraAlkomedica ikonka kalendarza03.09.2021

Pandemia zakaźnej choroby COVID-19, spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2, powstała w 2019 roku i poruszyła cały świat. Od momentu wybuchu epidemii rozpoczęło się opracowywanie szczepionek przeciwko temu wirusowi. 27 grudnia 2020 roku szczepieniu poddali się pierwsi polscy medycy. Obecnie ilość zaszczepionych pełną dawką w Polsce wynosi 18 750 231 osób*.

Nic więc dziwnego, że coraz częściej otrzymujemy pytania, czy szczepienie przeciw COVID-19 jest przeciwwskazaniem do zaszycia alkoholowego. Jest to temat, który interesuje osoby uzależnione od alkoholu i planujące podjąć leczenie nałogu wszywką alkoholową. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie: czy można zaszczepić się przeciw COVID-19 w trakcie leczenie Esperalem?

Wszywka alkoholowa Esperal - przeciwwskazania

Wszystkie przeciwwskazania do leczenia wszywka alkoholową zostały określone w ulotce preparatu Disulfiram. Są to między innymi: uczulenie na lek, stan upojenia alkoholowego, niewydolność serca lub choroba niedokrwienna serca, stan po świeżym udarze bądź zawale. Z farmakologicznego leczenia Esperalem nie mogą również skorzystać kobiety w ciąży lub planujące ciążę w ciągu 12 miesięcy po zabiegu implantacji Esperalu. Producent kilkakrotnie wspomina o negatywnych skutkach picia alkoholu po wszyciu Esperalu oraz łączeniu preparatu z jakimkolwiek produktem zawierającym w swoim składzie alkohol etylowy. Dotyczy to również stosowania leków na bazie alkoholu (np. maści rozgrzewających).

Nie dostrzegliśmy żadnej informacji odnośnie szczepień. We wrześniu 2018 roku odbyła się ostatnia aktualizacja ulotki preparatu Disulfiram. Pandemia COVID-19 wybuchła dopiero rok później. Skąd w takim razie możemy wiedzieć, czy wszywka alkoholowa nie jest przeciwwskazaniem do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2?

Przeciwwskazania do szczepień przeciw COVID-19

WNa stronie Ministerstwa Zdrowia gov.pl możemy znaleźć listę wskazań oraz przeciwwskazań do szczepień przeciw COVID-19. Przede wszystkim przeciwwskazaniem do zaszczepienia się jest reakcja anafilaktyczna po podaniu szczepionki oraz uczulenie na substancję czynną. Zaleca się przełożyć termin szczepienia, jeżeli u pacjenta występuje ostry przebieg choroby zakaźnej wraz z gorączką. W grudniu 2020 roku pojawiła się informacja o tym, że nie zaleca się stosowania szczepionki w trakcie leczenia immunosupresyjnego, gdyż w tej grupie pacjentów nie prowadzono jeszcze badań klinicznych. Podobna sytuacja jest w przypadku pacjentów leczonych Esperalem. Nie ma żadnej informacji na temat farmakologicznego leczenia choroby alkoholowej a szczepienia przeciw koronawirusowi.

W tej sytuacji możemy przypomnieć treść ulotki leku Disulfiram oraz sprawdzić skład szczepionki na obecność płynu etylowego. A więc szczepionki mRNA na COVID-19 (Pfizer-BioNTech, Moderna) zawierają substancję czynną oraz listę składników dodatkowych. Żaden z tych składników nie jest alkoholem etylowym. Skoro Esperal wchodzi w reakcję jedynie z alkoholem, w przypadku zaszczepienia się wyżej wymienionymi preparatami, nie mamy się czego obawiać.

Czy można zaszyć się po szczepieniu?

Mimo braku badań na temat zaszycia alkoholowego a szczepień przeciw COVID-19 nie widzimy żadnych przeciwwskazań. Oznacza to, że po zaszczepieniu się pacjent może udać się do przychodni leczenia alkoholizmu i skorzystać z zabiegu wszycia Esperalu oraz odwrotnie. Wszywka alkoholowa nie uniemożliwia pacjentowi zaszczepienia się przeciw COVID-19 w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a tym bardziej po zaprzestaniu działania preparatu w organizmie.

Przychodnia Alkomedica przyjmuje około 200 pacjentów co miesiąc w całej Polsce. Po rozpoczęciu szczepień w grudniu 2020 roku pacjenci, walczący z alkoholizmem nadal korzystają z farmakologicznej metody leczenia. Część z nich została zaszczepiona lub planowali zaszczepić się przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Od tego czasu nie odnotowaliśmy żadnej niepożądanej reakcji organizmu u któregokolwiek z pacjentów. Prosimy pamiętać, że każdy człowiek, jak i jego organizm to jest kwestia bardzo indywidualna. Dopiero po konsultacji oraz dokładnym wywiadzie medycznym lekarz może wykluczyć wszelkie przeciwwskazania i przystąpić do implantacji Esperalu.

Brak badań klinicznych nie może zostać powodem rezygnacji z leczenia uzależnienia od alkoholu i wzbudzać wątpliwości pacjentów, co do rozpoczęcia terapii. Jest to choroba, która wymaga natychmiastowych działań! Zapraszamy na profesjonalną konsultację lekarską oraz bezpieczne leczenie.

*dane z dnia 30.08.2021 r.