okrągłe białe opakowanie od przodu z rozsypanymi tabletkami na białym blacie. Z prawej na dole napis Czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm
ikonka doktoraAlkomedica ikonka kalendarza12.08.2021

Alkoholizm - zespół zależności alkoholowej. Uzależnienie od alkoholu etylowego to nic innego jak choroba, która ma przyczyny, stadia, skutki i wymaga zdiagnozowania oraz leczenia. W 1970 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaliczyła alkoholizm do schorzeń psychicznych, dzieląc go na 4 fazy. Każda z tych faz jest niebezpieczna dla zdrowia i życia osoby uzależnionej. Oznacza to, że alkoholizm powinien być leczony od razu po jego zdiagnozowaniu. Czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm? Dowiesz się w poniższym artykule!

Wszywka alkoholowa - co to jest i na czym polega działanie leku Esperal?

O zaszyciu alkoholowym mówi się od kilkunastu lat. W dużym skrócie jest to awersyjna metoda leczenia choroby alkoholowej, która polega na zniechęceniu chorego do sięgnięcia po napoje procentowe. Na początek ustalimy, jaka jest różnica między od dawna znanym Esperalem, a lekiem Disulfiram, który oferują wszystkie gabinety lekarskie. A więc jest to dokładnie ten sam lek. Kilka lat temu Esperal został wycofany z polskiego rynku medycyny. Zaraz po jego zniknięciu pojawiły się tabletki do implantacji podpowięziowej o nazwie Disulfiram.

Przeczytaj również: Disulfiram - co to jest i jak działa wszywka alkoholowa

Zaszycie alkoholika polega na implantacji tabletek do ciała pacjenta. Po przeprowadzeniu tego rodzaju zabiegu, nie może on spożywać żadnego alkoholu przez 8-12 miesięcy. Połączenie Esperalu z alkoholem blokuje proces metabolizmu płynu etylowego w organizmie człowieka i powoduje negatywne skutki picia alkoholu po wszyciu Esperalu (tzw. reakcję Disulfiramową). Zaraz po wypiciu osoba uzależniona może odczuwać ból w różnych obszarach ciała, nudności, wymioty oraz inne niebezpieczne dla zdrowia objawy.

Czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm? Z pewnością jest to sposób na szybki powrót do trzeźwości, możliwość zachowania długotrwałej abstynencji oraz uczucie awersji na myśl o alkoholu. Wygląda na to, że Esperal to idealny przepis na wyzbycie się nałogu. Niestety, nie do końca tak jest. Jak już wspominaliśmy wcześniej alkoholizm to choroba psychiczna. Pojawia się więc pytanie - czy w celu wyleczenia choroby psychicznej wystarczy jedynie terapia farmakologiczna?

Czy wszywka alkoholowa leczy z choroby alkoholowej?

Według danych WHO w 2010 roku, w Polsce, na jednego dorosłego mieszkańca przypadało ok. 12,5 litra wypitego alkoholu rocznie. W 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że w Polsce ilość osób uzależnionych od alkoholu wynosi 710-810 tysięcy. Dane te mają tendencję wzrostową. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nadmierne spożywanie alkoholu ma negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie każdej osoby pijącej.
Wpływ alkoholu na organizm człowieka może mieć nieodwracalne skutki. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób w kraju potrzebuje pomocy w leczeniu uzależnienia od alkoholu i zgłasza się do lekarza, w celu wykonania wszywki alkoholowej.

Czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm? Wszywka alkoholowa z użyciem Esperalu jest stosowana pomocniczo w leczeniu choroby alkoholowej. Nie jest to jednak gwarancja zerwania z nałogiem. Każdy lekarz po wykonaniu zabiegu implantacji Esperalu powinien obligować do tego, żeby pacjent skorzystał z psychoterapii ds. uzależnień. Kompleksowe leczenie uzależnienia od alkoholu umożliwi szybszy i skuteczniejszy powrót do trzeźwości.

Esperal nie jest magiczną pigułką na alkoholizm. W charakterystyce leku jest wyraźnie zaznaczone, że Disulfiram powinien być stosowany pomocniczo w leczeniu alkoholizmu, natomiast ważną rolę w procesie terapii odgrywają również inne metody leczenia.

Lekarze przychodni Alkomedica informują każdego pacjenta o tym, że wszywka alkoholowa to jedynie narzędzie, które wspiera pacjenta w trakcie terapii. Nie istnieje lek na alkoholizm, a proces leczenia tej choroby jest długi i wymaga samozaparcia osoby uzależnionej. Nie oznacza to jednak, że Esperal nie ma szans na istnienie. Zabieg ten staje się coraz bardziej popularny wśród Polaków chcących wyjść z nałogu, co oznacza, że daje spodziewany efekt wspomagający.

Skuteczne leczenia choroby alkoholowej

Skoro już mamy odpowiedź na pytanie czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm, pojawia się kolejne - jak w takim razie wygląda najszybsza droga ku trzeźwości? Jest to kompleksowa metoda terapii, która obejmuje kilka etapów i wymaga trochę czasu. Pełne leczenie obejmuje:

  • Wszycie wszywki alkoholowej, która wymusi abstynencję. Okres działania Esperalu to maksymalnie 12 miesięcy. Następnie zabieg można powtórzyć. Aby skorzystać z zaszycia alkoholowego pacjent powinien być pełnoletni, trzeźwy, mieć silną wolę i wyrazić świadomą zgodę na zabieg. Lekarz natomiast musi przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu i poinformować pacjenta o skutkach picia w trakcie leczenia Esperalem.
  • Ostatni i najważniejszy krok - psychoterapia. Biorąc pod uwagę fakt, że alkoholizm jest chorobą psychiczną, powinniśmy dostać się do źródła problemu, wyeliminować je, po czym długo i dokładnie pracować nad powrotem do życia bez alkoholu. Sesje terapeutyczne to proces bardzo indywidualny i wymaga ogromnej chęci pacjenta do wyleczenia się z choroby alkoholowej. Pacjent powinien ufać swojemu psychoterapeucie i skupić się na własnym zdrowiu.

Zachęcamy również do zapoznania się z listą zaleceń dla trzeźwiejących alkoholików, przygotowaną przez naszych lekarzy-specjalistów.

Źródło https://www.polfawarszawa.pl/products/chpl/smpc-disulfiram-wzf-2020-09pl.pdf