na pierwszym planie osoba z butelką alkoholu w ręku stojąca w klubie, na drugim planie osoby imprezujące
ikonka doktoraAlkomedica ikonka kalendarza06.08.2021

W naszej kulturze przyjął się pewien stereotypowy obraz alkoholika. Najczęściej słysząc to słowo wyobrażamy sobie zaniedbaną, bezrobotną, znajdującą się w nieprzerwanym ciągu alkoholowym osobę. Warto jednak uświadomić sobie, że alkoholizm to choroba, która posiada kilka faz oraz form. Uzależnienie może mieć różne powody, przebieg oraz cechy. Czym objawia się alkoholizm weekendowy i jak go leczyć?

Czy picie co weekend to alkoholizm?

Alkohol - uzależniająca substancja, która powoduje, że na pewien czas zapominamy o problemach, niepowodzeniu, bólu. Alkohol pomaga się rozluźnić, nabrać odwagi, ułatwia nawiązywanie kontaktów. Jednocześnie płyn etylowy w nadmiernych ilościach może spowodować zaniedbanie niektórych sfer życia, utratę pracy i pogorszenie stanu zdrowia. Definicja alkoholizmu uwzględnia bezpośredni związek z ciągłym lub cyklicznym nadużywaniem alkoholu. Czy można więc zaliczyć alkoholizm weekendowy do rodzaju uzależnienia i czy picie co weekend jest powodem do zmartwień?

Alkoholizm weekendowy to natrętna chęć spożywania alkoholu w wolnym czasie (w weekend, święta, dni wolne od pracy), zdenerwowanie w przypadku niemożliwości napicia się oraz brak pomysłów na spędzanie wolnego czasu bez napojów procentowych.

Picie alkoholu co weekend niekoniecznie wiąże się z alkoholizmem weekendowym. Warto rozróżniać picie dla rozrywki, odprężenia się, podniesienia humoru oraz natrętne myślenie o alkoholu, gdy zbliża się weekend czy święta. Weekendowy alkoholik nie wyobraża sobie innej formy spędzania czasu wolnego aniżeli pijąc alkohol. Jedyną motywacją do pracy w tygodniu staje się myśl o napiciu się już w piątkowy wieczór.

Jeżeli człowiek potrafi odmówić, z łatwością wymyśla inną formę spędzania czasu wolnego, a alkohol nie staje się ważniejszy od innych spraw i planów na weekend - nie mamy do czynienia z problemem alkoholowym.

Alkoholizm weekendowy - objawy

Alkoholizm weekendowy jest taką formą alkoholizmu, którą ciężko zauważyć na pierwszy rzut oka. Wszystko zaczyna się standardowo: zbliża się weekend, człowiek planuje odpocząć, spotyka się ze znajomymi i pije alkohol. W polskiej kulturze alkohol towarzyszy ludziom przy każdej okazji, na imprezach, a nawet spotkaniach. Picie co weekend ciężko więc określić alkoholizmem, gdyż przyjmujemy to bardziej jako normę społeczną. Granica między piciem okazjonalnym a alkoholizmem weekendowym jest bardzo cienka i zauważyć ją może tylko osoba, którą dany problem dotyczy lub najbliższy członek rodziny. Poniższe cechy pomogą szybciej odróżnić alkoholizm weekendowy.

Weekendowy alkoholik - cechy:

  • Natrętne myśli o wypiciu alkoholu w zbliżający się weekend.
  • Zdenerwowanie, napady agresji, złe samopoczucie w przypadku braku dostępu do napojów procentowych w dniu wolnym od pracy.
  • Problem z odmówieniem wypicia alkoholu.
  • Coraz większa tolerancja na alkohol, brak kontroli nad ilością wypitego płynu etylowego.
  • Potrzeba wypicia chociaż jednego piwa w weekend.
  • Brak pomysłów na spędzanie czasu wolnego bez alkoholu.
  • Spożywanie alkoholu w samotności, ukrywanie tego.
  • Picie w celu złagodzenia kaca (zespołu abstynencyjnego).
  • Minimalizowanie ilości wypitego alkoholu.
  • Zaniedbanie obowiązków domowych, które wcześniej osoba wykonywała w wolnym czasie (np. sprzątanie mieszkania, gotowanie, spacer z dziećmi).

Picie alkoholu co weekend staje się rytuałem. Myślenie, że osoba, która upija się w weekend, natomiast w poniedziałek wraca do normalności, wstaje i idzie do pracy nie jest uzależniona, jest mylące. Alkoholizm weekendowy powinien być początkowym sygnałem poważniejszego problemu, jakim jest choroba alkoholowa. Weekendowy alkoholik, który zauważył u siebie wyżej wymienione objawy weekendowego alkoholizmu, powinien niezwłocznie rozpocząć leczenie.

Jak leczyć weekendowy alkoholizm?

Skoro alkoholizm weekendowy jest formą choroby alkoholowej również wymaga leczenia. Jak wygląda walka z nałogiem w sytuacji, gdy mówimy o alkoholizmie weekendowym? Proces leczenia wygląda dokładnie tak samo, jak przebiega terapia przeciwko alkoholizmowi. W celu rozpoczęcia terapii należy zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień lub prywatnej przychodni specjalistycznej. Alkoholik weekendowy powinien zdecydować się na takie leczenie samodzielnie, być świadomym własnego problemu i posiadać ogromną chęć walki z alkoholizmem.

Warto również zaznaczyć, że picie niewielkiej ilości napojów procentowych w weekend nie jest zakazane lub niezdrowe, o ile nie mówimy tutaj o problemie uzależnienia od alkoholu. Jeżeli podchodzimy do spożywania alkoholu ze zdrowym rozsądkiem i nie jest on dla nas jedyną formą spędzania czasu wolnego - niewielka ilość nie zaszkodzi. Jednak pamiętajmy o tym, że sięganie po kieliszek co weekend może stać się sygnałem poważnej choroby, jaką jest alkoholizm.