Mężczyzna siedzi przy stole z ręką na twarzy. W drugiej ręcę trzyma brązową butelkę alkoholu.
ikonka doktoraAlkomedica ikonka kalendarza03.01.2024

"Kiedy zaczyna się alkoholizm?" – to pytanie, które zadaje sobie wiele osób na całym świecie. W naszym najnowszym artykule eksplorujemy ten skomplikowany i często niezrozumiany problem, analizując jego pierwsze symptomy i ukryte znaki. Przeczytaj, aby zrozumieć, kiedy niewinne spożywanie przeradza się w coś znacznie bardziej niebezpiecznego i jak można temu zapobiec.

Alkoholizm – czym dokładnie jest?

Alkoholizm to przewlekła choroba mózgu, która objawia się niekontrolowanym spożyciem alkoholu i obsesyjnym myśleniem o nim. Osoby cierpiące na alkoholizm często nie są w stanie ograniczyć ilości oraz częstotliwości picia, mimo negatywnych konsekwencji dla swojego zdrowia, pracy, i życia osobistego. Z biegiem czasu rozwija się tolerancja, co oznacza potrzebę spożywania coraz większych ilości alkoholu, aby osiągnąć ten sam efekt.

Gdy osoba próbuje przestać pić, mogą pojawić się objawy odstawienia, takie jak drżenie, pocenie się, niepokój, a nawet halucynacje lub drgawki. Mimo świadomości problemów zdrowotnych, rodzinnych, zawodowych czy prawnych wywołanych przez alkohol osoba zmagająca się z alkoholizmem często kontynuuje jego spożywanie, co świadczy o głębokim zakorzenieniu tej choroby.

Objawy alkoholizmu

Objawy alkoholizmu można zidentyfikować na różnych płaszczyznach życia osoby uzależnionej. Oto niektóre z nich, które pozwalają zrozumieć, kiedy to już alkoholizm, a nie niewinne picie od czasu do czasu:

 • nadmierna konsumpcja alkoholu,
 • potrzeba spożywania coraz większych ilości alkoholu, aby uzyskać ten sam efekt,
 • objawy odstawienia (drżenie, lęk, pocenie się, bezsenność, a w cięższych przypadkach delirium tremens) występujące po zaprzestaniu picia,
 • niezdolność do ograniczenia picia,
 • zaniedbywanie obowiązków zawodowych, rodzinnych lub edukacyjnych z powodu picia,
 • kontynuacja picia mimo negatywnych konsekwencji,
 • porzucanie aktywności, które kiedyś sprawiały przyjemność, na rzecz picia,
 • picie w niebezpiecznych sytuacjach,
 • problemy z pamięcią i koncentracją,
 • zmiany w zachowaniu,
 • ukrywanie picia,
 • fizyczne zmiany takie jak czerwone oczy, żółtaczka, utrata wagi, pogorszenie stanu skóry i innych cech fizycznych.

Kiedy można mówić o alkoholizmie?

Od kiedy zaczyna się alkoholizm? To pytanie, które może być trudne do jednoznacznego odpowiedzenia, ponieważ przejście od umiarkowanego picia do alkoholizmu często następuje stopniowo. Można mówić o alkoholizmie, kiedy spożycie alkoholu staje się centralnym punktem życia osoby, przewyższając inne priorytety i obowiązki. Znaczącym sygnałem jest także, gdy osoba traci kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu.

Ważne jest, aby zrozumieć, że alkoholizm jest chorobą, a nie wyborem czy brakiem samokontroli, i wymaga profesjonalnej pomocy oraz wsparcia – nie tylko ze strony rodziny, lecz także wykwalifikowanego specjalisty.

Problem alkoholizmu – jak sobie z nim radzić?

Radzenie sobie z alkoholizmem wymaga zintegrowanego podejścia, które obejmuje zarówno osobę uzależnioną, jak i jej otoczenie. Dla osoby walczącej z uzależnieniem kluczowe jest uznanie problemu i szukanie profesjonalnej pomocy.

Dla bliskich osoby zmagającej się z tym uzależnieniem istotna jest edukacja o alkoholizmie i zapewnienie emocjonalnego wsparcia. Ważne jest jednak, aby nie przyjmować na siebie całej odpowiedzialności za uzależnionego. Grupy wsparcia dla rodzin mogą oferować cenne porady i wsparcie. W niektórych przypadkach interwencja może być konieczna, aby pomóc osobie uzależnionej zdać sobie sprawę z problemu.

W środowisku pracy i społeczności profilaktyka i edukacja odgrywają ważną rolę w zapobieganiu nadużywaniu alkoholu. Firmy mogą oferować programy wsparcia dla pracowników z problemami alkoholowymi.

Leczenie alkoholizmu – metody

Leczenie alkoholizmu obejmuje różne metody, które są dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jedną z metod leczenia, jest wszywka alkoholowa, która polega na wszyciu pod skórę tabletek zawierających substancję aktywną powodującą silną nietolerancję na alkohol. Substancja ta reaguje z alkoholem, powodując nieprzyjemne objawy fizyczne, co odstrasza od spożywania alkoholu.

Oprócz tego metody leczenia alkoholizmu obejmują między innymi:

 • terapia uzależnień – obejmuje zarówno indywidualne, jak i grupowe sesje terapeutyczne, mające na celu zrozumienie przyczyn uzależnienia oraz nauczenie zdrowych sposobów radzenia sobie z problemami;
 • leczenie farmakologiczne – oprócz wszywki alkoholowej, istnieją leki, które pomagają zmniejszyć pragnienie alkoholu lub leczyć objawy odstawienia;
 • programy odwykowe – stacjonarne lub ambulatoryjne, które oferują intensywną pomoc i wsparcie w pierwszych etapach odstawienia alkoholu;
 • grupy wsparcia – anonimowi alkoholicy i inne grupy wsparcia oferują wymianę doświadczeń oraz wsparcie w utrzymaniu abstynencji;
 • wsparcie dla rodziny – pomagają rodzinom osób uzależnionych zrozumieć chorobę i radzić sobie z jej konsekwencjami;
 • edukacja i praca nad sobą – programy edukacyjne skoncentrowane na zdrowym stylu życia, rozwoju osobistym i budowaniu zdrowych relacji.

Każda z tych metod może być stosowana samodzielnie lub w kombinacji w zależności od potrzeb i sytuacji osoby uzależnionej. Ważne jest, aby proces leczenia był nadzorowany przez specjalistów oraz dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.