Esperal - co to jest

Esperal (substancja czynna - Disulfiram) to tabletki, przeznaczone do implantacji podpowięziowej. Stosuje się je w przypadku leczenia choroby alkoholowej w procesie terapii awersyjnej. Esperal w tabletkach jest wszywany podczas mikrochirurgicznego zabiegu w przychodni przez lekarza specjalistę.

Lek Disulfiram to organiczny związek chemiczny, który ma bezpośredni wpływ na metabolizm alkoholu w organizmie osoby uzależnionej. Potocznie zabieg jest nazywany wszywką alkoholową. W trakcie implantacji Esperalu preparat wszywany jest w okolicę lewego pośladka. Stężenie uzależnione jest od masy ciała pacjenta. Okres działania leku to 8 do 12 miesięcy.

Opakowania Disulfiramu ułożone jedno obok drugiego na szklanej półce.

Wszywka alkoholowa - jak działa

Esperal sam w sobie jest całkowicie neutralny dla ludzkiego organizmu. Wstępuje w reakcję jedynie z alkoholem, wywołując przy tym negatywne skutki - reakcja disulfiramowa (marskość wątroby, ostre zapalenie trzustki, złe samopoczucie).

Do najczęściej pojawiających się objawów należą:
  • niewydolność wątroby i trzustki;
  • zaczerwienienie, podrażnienie skóry;
  • zawroty głowy oraz bóle brzucha;
  • przyspieszona akcja serca (kołatanie serca);
  • lęk, zdenerwowanie oraz inne.

Zgon po Esperalu występuje bardzo rzadko. Może nastąpić jedynie w przypadku nadwrażliwości na lek oraz wypicia dużych ilości alkoholu. Wiele również zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz chorób współistniejących.

Esperal a picie alkoholu to dwie niełączące się ze sobą rzeczy, dlatego lekarz po zabiegu informuje pacjenta o bezwzględnym zakazie picia alkoholu po wszywce.

Dla kogo jest wszywka alkoholowa?

Leczenie Dusulfiramem przeznaczone jest dla osób zmagających się z chorobą alkoholową. Czym jest choroba alkoholowa?

Najlepiej definiuje ją poniższe zdanie:

Jeśli spożywanie alkoholu wpływa negatywnie na jakikolwiek aspekt Twojego życia (spóźnienie do pracy, problemy rodzinne, kłopoty finansowe), powinieneś ograniczyć jego spożywanie.

Problem z alkoholem dotyczy wszystkich grup społecznych. Świadoma decyzja o poddaniu się wszywce alkoholowej jest pierwszym bardzo istotnym krokiem w walce z chorobą. Często pacjenci niesłusznie wstydzą się faktu rozpoczęcia leczenia.

Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy i wykonanie go powinno wiązać się z poczuciem dumy i zadowolenia z siebie.

rodzina układająca klocki
pielęgniarka podjeżdżająca z narzędziami do łóżka, na którym wykonuje się zabieg zaszycia alkoholowego

Gdzie wszywa się Esperal

Zabieg wszywki alkoholowej to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania, kwalifikacji, warunków oraz narzędzi, a co najważniejsze sprawnego lekarza z odpowiednim doświadczeniem. Centrum medyczne Alkomedica zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa oraz tajemnicę medyczną przeprowadza zabiegi implantacji leku Disulfiram (Esperal) na terenie Wrocławia.

Pacjenci zastanawiający się gdzie znaleźć Esperal Wrocław tanio, odkryją u nas atrakcyjne ceny połączone z najwyższą jakością usług.

Ile tabletek esperalu się wszywa? W tej kwestii dużo zależy od indywidualnych cech pacjenta: jego wieku, wagi, samopoczucia, stopnia choroby alkoholowej. Ostateczną decyzję co do stężenia leku podejmuje lekarz po wstępnej konsultacji medycznej ze swoim podopiecznym. Każdy pacjent ma wgląd w informacje o ilości wszytych tabletek przed wykonaniem zabiegu.

Wszycie Esperalu Wrocław - jak wygląda zabieg?

Wszywka alkoholowa Wrocław to implantacja tabletek Disulfiram podczas mikrochirurgicznego zabiegu w przychodni Alkomedica. Przed wizytą u lekarza pacjent powinien zachować minimum 24-godzinną abstynencję (pacjent powinien być trzeźwy). Lek Disulfiram nie ma żadnego negatywnego wpływu na organizm osoby uzależnionej. Powikłania pojawiają się dopiero w momencie spożycia alkoholu, ponieważ połączenie Esperalu z płynem etylowym może powodować negatywne skutki uboczne (zewnętrzne oraz wewnętrzne).

Lekarz przeprowadza krótki wywiad medyczny z pacjentem oraz wstępne badania. Po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań podaje zastrzyk znieczulający oraz przystępuje do zabiegu wszycia Esperalu. Jest to szybki i bezbolesny proces, podczas którego chirurg robi małe nacięcie nad pośladkiem pacjenta, aplikuje tabletki pod skórę i zakłada szwy.

Każdy pacjent dostaje zaświadczenie o przeprowadzonym zabiegu. Po zabiegu powinno się unikać pracy fizycznej, zwłaszcza kucania i robienia przysiadów, co może spowodować przemieszczenie się leku do tkanki podskórnej (a nie pęknięcia rany). Rana goi się bardzo szybko, jednak ze względów bezpieczeństwa higiena i zmiana opatrunków zalecana jest w okresie 14 dni. Okres działania wszywki alkoholowej to 8-12 miesięcy.

lekarz biorący narzędzia żeby wykonać zabieg wszywki alkoholowej
szczęśliwy mężczyzna, który pokonał chorobę alkoholową stoi na schodach

Co daje wszywka alkoholowa

Wszyty Esperal daje pacjentowi szansę na długotrwałą trzeźwość oraz lepszą, zdrowszą przyszłość. Zaszyć się przed alkoholem oznacza duży krok w stronę pokonania uzależnienia od napojów procentowych. To możliwość powstrzymania się od picia w ciągu 8-12 miesięcy. Awersyjna terapia polega na zniechęceniu pacjenta do sięgnięcia po kieliszek przez obawę możliwego wystąpienia skutków ubocznych.

Wszywka alkoholowa Wrocław wspomaga leczenie choroby alkoholowej. Zalecamy poddanie się psychoterapii w celu uzyskania pełnego efektu leczenia.

Skuteczne leczenie alkoholizmu

Alkomedica jako profesjonalne centrum medyczne bierze udział w jednym z najważniejszych etapów procesu terapii antyalkoholowej. Kompleksowe leczenie alkoholizmu jest najbardziej skuteczną metodą.

Warto jednak pamiętać o pozytywnym nastawieniu pacjenta oraz jego silnej woli. Tylko dzięki tym cechom można osiągnąć całkowitą i długotrwałą trzeźwość oraz odzyskać normalne życie bez alkoholu.

Zacznij zmieniać swoje życie już teraz i zarejestruj się na wizytę do przychodni Alkomedica! Kontakt
alkoholik siedzący pod ścianą i załamujący ręcę. Na pierwszym planie szklanka z whisky.