Kobieta opiera się ręką o biały blat i trzyma szklanke z alkoholem
ikonka doktoraAlkomedica ikonka kalendarza03.09.2023

Zespół Korsakowa to rzadkie, ale poważne zaburzenie neurologiczne, które jest związane głównie z nadmiernym i długotrwałym spożyciem alkoholu. To schorzenie wpływa na zdolność osoby do tworzenia nowych wspomnień oraz prowadzi do różnorodnych zaburzeń poznawczych. W artykule tym przyjrzymy się bliżej zespołowi Korsakowa, jego objawom, przyczynom i dostępnym metodom leczenia.

Zespół Korsakowa - objawy

Zespół Korsakowa charakteryzuje się szeregiem objawów, które wynikają z uszkodzenia mózgu, zwłaszcza obszarów związanych z pamięcią i funkcjami poznawczymi. Najważniejszym objawem jest amnezja Korsakowa, czyli trudność w tworzeniu nowych wspomnień oraz dezorientacja w czasie i przestrzeni. Osoby dotknięte tym zespołem często kompensują brak pamięci poprzez ubogacanie opowieści lub zmyślanie informacji.

Inne typowe objawy zespołu Korsakowa:

  • Trudności w koncentracji uwagi,
  • Dezorganizację myśli,
  • Zaburzenia mowy,
  • Trudności w planowaniu i podejmowaniu decyzji.

Mogą również występować zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej.

Zespół Korsakowa - przyczyny

Główną przyczyną zespołu Korsakowa jest nadmierne i długotrwałe spożywanie alkoholu. Nadużywanie płynów alkoholowych prowadzi do niedoborów żywieniowych, zwłaszcza witamin z grupy B. Niedobór tiaminy jest szczególnie istotny, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia neuronów i zaburzeń neurologicznych. Osoby z predyspozycjami genetycznymi do złego przyswajania tiaminy mogą być bardziej podatne na rozwinięcie zespołu Korsakowa, nawet przy niższej dawce spożywanego alkoholu.

Zespół Korsakowa - leczenie

Leczenie Zespołu Korsakowa opiera się na dwóch głównych etapach: suplementacji tiaminą i rehabilitacji poznawczej. W pierwszej kolejności, osoby z podejrzeniem tego zespołu powinny otrzymać suplementy witaminy B1 pod nadzorem lekarza. Tiamina jest niezbędna do naprawy uszkodzonego mózgu i może pomóc w złagodzeniu objawów.

Rehabilitacja poznawcza jest również kluczowym elementem leczenia. Terapeuci specjalizujący się w neurorehabilitacji pracują z pacjentami nad poprawą pamięci, koncentracji, umiejętności myślenia oraz umiejętności funkcjonowania w codziennym życiu. Wspierają one również pacjentów w radzeniu sobie z objawami depresji lub lęków, które mogą towarzyszyć zespołowi Korsakowa.

Nie mniej istotnym etapem jest również walka z uzależnieniem od alkoholu za pomocą psychoterapii oraz wspomagającej metody leczenia, jaką jest wszywka alkoholowa. Warto pamiętać, że w trosce o zdrowie psychiczne i fizyczne, umiarkowane spożycie alkoholu oraz świadomość jego skutków są niezwykle istotne.