Kobieta w zaawansowanej ciąży siedzi na kanapie i trzyma lampkę czerwonego wina
ikonka doktoraAlkomedica ikonka kalendarza15.09.2021

Nadużywanie alkoholu ma negatywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie każdej osoby uzależnionej. Czasami wystarczy nawet najmniejsza ilość spożytego trunku, żeby doprowadzić do negatywnych konsekwencji dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. W przypadku ciąży oraz spożywania alkoholu przez kobietę ciężarną alkohol ma wpływ nie tylko na zdrowie przyszłej matki, ale przede wszystkim płodu. Czym jest alkoholowy zespół płodowy (FAS) oraz jak go uniknąć? Odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule.

Czy w ciąży można pić alkohol?

Kobieta w ciąży ponosi odpowiedzialność nie tylko za własne zdrowie, ale też zdrowie swojego dziecka. Okres ciąży może wiązać się ze zmianą stylu życia, diety, a w szczególności z pozbyciem się złych nawyków, takich jak spożywanie alkoholu, narkotyków, palenie papierosów. Dzieje się tak dlatego, że nawet najmniejsze ilości środków odurzających oraz substancji psychotropowych mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój płodu, jego życie i zdrowie. Warto pamiętać, że każda ilość alkoholu może zwiększać ryzyko poronienia.

Alkohol a organizm człowieka - dowiedz się jaki wpływ ma nadmierne spożywanie alkoholu na organizm osoby uzależnionej.

Po wypiciu trunku przez kobietę w ciąży, alkohol szybko przenika przez łożysko (które chroni płód przed różnego rodzaju toksynami) i uniemożliwia prawidłowe dostanie się tlenu oraz pożywienia do rozwijających się narządów dziecka. Bardzo często kobiety piją alkohol w pierwszych miesiącach ciąży, gdyż jeszcze o niej nie wiedzą. Dlatego zaleca się odstawienie napojów procentowych kobietom planującym ciążę!

Syndrom FAS - co to jest?

Alkoholowy zespół płodowy (ang. fetal alcohol syndrome - FAS) jest to zespół, który powstaje w wyniku działania alkoholu etylowego na płód w okresie prenatalnym. Zespół FAS jest nieuleczalny, jednak można go uniknąć, zachowując abstynencję w trakcie planowania oraz trwania ciąży. FAS jest jednym z najgroźniejszych i najbardziej widocznych zaburzeń z grupy Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD).

Niestety, syndrom FAS to nie jedyna choroba, która może dotknąć dziecko urodzone w rodzinie alkoholików. Oprócz FAS dzieci mogą również cierpieć na ARDN (Neurorozwojowe Zaburzenia Zależne od Alkoholu), a nawet syndrom DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików).

Zespół alkoholowy FAS u dziecka rozwija się jeszcze w trakcie ciąży i zostaje na całe życie. Charakteryzuje się widocznymi zmianami twarzy dzieci z syndromem FAS, spowolnionym rozwojem fizycznym oraz ewentualnym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Alkohol należy do grupy teratogenów neurobehawioralnych, a jego spożywanie w trakcie ciąży może spowodować uszkodzenie mózgu dziecka. Stężenie alkoholu we krwi płodu równa się stężeniu alkoholu we krwi pijącej matki. Przy tym warto pamiętać, że dziecko nie ma takiej zdolności trawienia trunku jak dorosły człowiek. Krzywda, którą wywiera się na płód w trakcie spożywania alkoholu przez rodzica jest ogromna i może mieć nieodwracalne skutki. Jednym z takich skutków ubocznych jest właśnie alkoholowy zespół płodowy, czyli syndrom FAS.

Jak rozpoznać dziecko z zespołem FAS? Objawy alkoholowego zespołu płodowego

Zdiagnozować oraz stwierdzić syndrom FAS u dziecka można w przypadku trzech głównych objawów tego zespołu:

  • Niedobór wzrostu. Może pojawić się zarówno w okresie prenatalnym, jak też po porodzie
  • Zaburzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej i/lub zaburzenia sensoryczne i/lub zaburzenia motoryki oraz inne objawy spowodowane uszkodzeniem OUN (Ośrodkowego Układu Nerwowego).
  • Widoczne zmiany/anomalie w budowie twarzy. Twarz dziecka z FAS charakteryzuje się między innymi: krótszą szparą powiekową, szeroko rozstawionymi oczami, cienką górną wargą, krótkim, lekko zadartym nosem, uszami, które są osadzone zbyt nisko oraz krótką szyją.

Objawy te mogą się różnić w zależności od ilości oraz częstotliwości spożywania płynu etylowego przez matkę oraz indywidualnych cech każdego organizmu. Dzieci z syndromem FAS mogą mieć trudności w uczeniu się, nawiązywaniu kontaktów społecznych, rozwiązywaniu zadań przeznaczonych dla innych dzieci tego samego wieku oraz wiele innych trudności życiowych spowodowanych objawami syndromu.

Rozpoznanie zespołu FAS: jeżeli masz podejrzenia, że Twoje dziecko posiada syndrom FAS - niezwłocznie zgłoś się do lekarza, który zdiagnozuje chorobę oraz wdroży właściwe leczenie. Bardzo ciężko rozpoznać objawy zespołu FAS u noworodków oraz niemowląt. Natychmiastowa reakcja może uratować życie oraz zdrowie dziecka!

FAS - zapobieganie, leczenie

Niektóre z wyżej wymienionych objawów można wyeliminować w ciągu życia za pomocą leków lub w procesie rekonwalescencji. Jednak niestety syndrom FAS jest wrodzoną chorobą nieuleczalną i nie istnieje magiczna pigułka na pozbycie się syndromu FAS. Jedyne, o czym warto pamiętać to jest to, że syndromu FAS u dziecka można uniknąć i jemu zapobiec! W jaki sposób? Zachować całkowitą abstynencję, odstawić wszystkie środki powodujące uzależnienie, w tym też alkohol. Unikać spożywania alkoholu w okresie, gdy małżeństwo stara się o dziecko, gdy kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, a tym bardziej, w sytuacji, kiedy ciąża jest potwierdzona oraz przez cały okres jej trwania, a nawet karmienia piersią. Póki dziecko dostaje wszystko to, co spożywa jego matka przez organizm oraz mleko.

Nie pozwól, żeby Twoje dziecko zostało skazane na życie z syndromem FAS. Zacznij leczenie choroby alkoholowej już dzisiaj!