Mężczyzna z położoną głową na blacie trzyma w ręcę brązową butelkę. Na górze napis zatrucie alkoholowe
ikonka doktoraAlkomedica ikonka kalendarza11.01.2024

Zatrucie alkoholowe stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia każdej osoby spożywającej nadmiar alkoholu. Jest to stan, który może mieć różnorodne skutki oraz wywoływać niebezpieczne objawy. W niniejszym artykule omówimy, czym jest zatrucie alkoholowe, jego fazy, objawy, przyczyny, skutki zdrowotne oraz sposoby łagodzenia objawów.

Zatrucie alkoholowe - co to jest

Zatrucie alkoholowe to stan spowodowany spożyciem nadmiaru alkoholu, który prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Wchłanianie dużej ilości alkoholu przez organizm może prowadzić do niebezpiecznego zatrucia, które wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Warto pamiętać, że poziom alkoholu we krwi, który wywołuje zatrucie, może być różny u różnych osób, zależnie od wagi, płci czy tolerancji alkoholowej.

Jak alkohol wpływa na organizm człowieka? Dowiedz się tutaj.

Fazy zatrucia alkoholowego

Zatrucie alkoholowe przebiega zazwyczaj w kilku fazach:

 • Stadium odurzenia. W tej fazie osoba doświadcza pierwszych efektów alkoholu. Może odczuwać podniesiony nastrój, luźniejsze zachowanie, wyższą pewność siebie. Charakteryzuje się to także zwiększoną swobodą w działaniach i otwartością.
 • Etap dezorientacji. Następuje stopniowy spadek kontroli nad własnymi działaniami. Osoba traci zdolność oceny sytuacji, ma trudności z koncentracją i może doświadczać zawrotów głowy. Zachowanie staje się niezrównoważone, mogą pojawić się agresywne lub nieodpowiednie reakcje.
 • Stadium śpiączki alkoholowej. W tej fazie objawy stają się najbardziej niebezpieczne. Osoba może stracić przytomność lub znajdować się w stanie, który grozi śpiączką alkoholową. Oddychanie może stać się powolne i płytkie, a skóra zimna i wilgotna. Jest to stan, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Zatrucie alkoholowe - objawy

W zależności od każdej fazy, mogą występować różne objawy zatrucia alkoholowego. Oto podział objawów zatrucia alkoholowego na poszczególne fazy:

Faza 1:

 • - nudności i wymioty,
 • - zawroty głowy,
 • - omdlenia, utrata przytomności.

Faza 2:

 • - zaburzenia świadomości,
 • - trudności z koncentracją,
 • - trudności z oddychaniem.

Faza 3:

 • - utrata przytomności,
 • - płytkie lub nieregularne oddychanie,
 • - hipo- lub hipertermia.

Warto pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej na spożyty alkohol, dlatego objawy i fazy zatrucia mogą się różnić w zależności od osoby i ilości wypitego alkoholu. Objawy zatrucia alkoholowego mogą zaczynać się od stosunkowo łagodnych dolegliwości, takich jak nudności czy zawroty głowy, aż do stanu, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, jak utrata przytomności czy problemy z oddychaniem. W przypadku podejrzenia zatrucia alkoholowego, należy niezwłocznie skontaktować się z pomocą medyczną.

Przyczyny zatrucia alkoholowego

Zatrucie alkoholowe występuje, gdy osoba spożywa więcej alkoholu, niż jej organizm jest w stanie go przetworzyć. Przyczyny zatrucia alkoholowego mogą być różnorodne i zależą od wielu czynników. Oto główne przyczyny zatrucia alkoholowego:

 • Spożycie dużej ilości alkoholu w krótkim czasie - nagłe wypicie znacznej ilości alkoholu, zwłaszcza mocnych trunków, może znacznie przekroczyć zdolność organizmu do metabolizowania alkoholu. Wysokie stężenie alkoholu we krwi prowadzi do zatrucia.
 • Spożycie alkoholu na pusty żołądek - takie zachowanie przyspiesza wchłanianie alkoholu do krwiobiegu, co może zwiększyć ryzyko zatrucia. Brak jedzenia w żołądku sprawia, że alkohol jest szybciej wchłaniany.
 • Mieszanie różnych rodzajów alkoholu - kombinowanie różnych rodzajów alkoholu, takich jak piwo, wino, wódka czy inne, może wprowadzić organizm w stan większego chaosu metabolicznego, co utrudnia jego przetwarzanie.
 • Niski poziom tolerancji alkoholowej - każdy organizm ma różną tolerancję na alkohol. Dla niektórych nawet niewielka ilość alkoholu może spowodować zatrucie, podczas gdy inne osoby mogą spożywać większe ilości bezobjawowo.
 • Ogólny stan zdrowia osoby spożywającej alkohol - istnieją warunki zdrowotne, które mogą zwiększać podatność na zatrucie alkoholowe, takie jak problemy z wątrobą, niski poziom cukru we krwi, czy stosowanie leków, które mogą wchodzić w interakcję z alkoholem. Przeczytaj również: Skutki interakcji leków z alkoholem.
 • Szybkie tempo spożywania alkoholu - spożywanie alkoholu w szybkim tempie nie daje organizmowi czasu na przetworzenie alkoholu, co prowadzi do gwałtownego wzrostu alkoholu we krwi.

Zrozumienie tych przyczyn może pomóc w świadomym spożywaniu alkoholu i minimalizacji ryzyka zatrucia. Warto pamiętać, że każda osoba może reagować inaczej na alkohol, dlatego istotne jest zachowanie umiaru i zdrowego podejścia do jego spożywania.

Zatrucie alkoholowe - skutki zdrowotne

Skutki zdrowotne zatrucia alkoholowego mogą być bardzo poważne i obejmować uszkodzenie narządów wewnętrznych, problemy neurologiczne, wstrząs alkoholowy, a nawet śpiączkę alkoholową. Długotrwałe spożywanie dużej ilości alkoholu może prowadzić do przewlekłych schorzeń, takich jak choroby wątroby czy problemy z układem sercowo-naczyniowym.

Sposoby złagodzenia objawów zatrucia alkoholowego

Gdy podejrzewamy zatrucie alkoholowe, ważne jest natychmiastowe wezwanie pomocy medycznej. Nie należy czekać na samoistne ustąpienie objawów. W przypadku łagodzenia objawów można pomóc osobie zatrutej poprzez utrzymanie jej w pozycji bocznej, zapewnienie nawodnienia (jeśli jest przytomna) oraz monitorowanie jej stanu do czasu przybycia pomocy medycznej.

Zatrucie alkoholowe jest stanem, który wymaga natychmiastowej interwencji. Zrozumienie jego przyczyn, objawów i skutków zdrowotnych może być kluczowe dla udzielenia pomocy w nagłych przypadkach. Pamiętajmy o rozsądnej ilości spożycia alkoholu oraz świadomości sytuacji, gdy osoba w naszym otoczeniu może potrzebować pomocy z powodu zatrucia alkoholowego.

Jeśli zauważasz, że zatrucie nie jest jednorazowym incydentem, ale częstym zjawiskiem, może to być sygnał możliwego uzależnienia od alkoholu. W takiej sytuacji ważne jest szukanie profesjonalnej pomocy.

Gabinety leczenia uzależnień oferują różnorodne formy wsparcia, takie jak psychoterapia, która może pomóc zrozumieć korzenie problemu oraz rozwijać zdrowe strategie radzenia sobie z nim. Dodatkowo, rozważenie wszywki alkoholowej, która wspomaga utrzymanie długoterminowej abstynencji, może być skutecznym wsparciem w procesie powrotu do zdrowia.

Nie bagatelizuj sygnałów zatrucia alkoholowego, zwłaszcza jeśli są one częste. Znalezienie pomocy specjalisty może być kluczowe dla przezwyciężenia uzależnienia i powrotu do zdrowego, wolnego od alkoholu życia.