Mężczyzna w ręku trzyma maszynkę do robienia tatuażu. Ma założoną białą rękawiczkę.
ikonka doktoraAlkomedica ikonka kalendarza26.02.2024

Połączenie tatuażu z wszywką alkoholową, może budzić wiele pytań, obaw i kontrowersji. W ostatnich latach wszywki alkoholowe zyskały na popularności jako sposób na kontrolę spożycia alkoholu. Ale jak wpływają one na możliwość wykonywania tatuaży? W tym artykule przyjrzymy się, czy bezpiecznym jest robić tatuaż po wszywce alkoholowej oraz jakie kwestie należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o ozdobieniu skóry w tej sytuacji. Przeczytaj nasz artykuł, aby podjąć świadomą decyzję.

Wszywka alkoholowa a tatuaż

Tatuaże stały się nie tylko formą samoekspresji, ale także powszechną metodą personalizacji ciała. Jednak co się dzieje, gdy chęć zdobienia skóry koliduje z wcześniej wykonanym zabiegiem wszywki alkoholowej?

Decyzja o zrobieniu tatuażu po wszyciu wszywki alkoholowej wymaga rozważenia kilku istotnych aspektów. Rzeczywiście, niektóre tusze do tatuażu mogą zawierać alkohol jako rozpuszczalnik, jednak zawartość alkoholu w tuszach jest zazwyczaj niewielka i służy głównie do sterylizacji lub jako nośnik pigmentu. Kluczowe jest, aby zrozumieć, jak wszywka alkoholowa działa i jakie mogą być potencjalne interakcje.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa Esperal (zawierająca Disulfiram) to zabieg, który polega na podskórnej implantacji tabletek jałowych i jest przeznaczony dla wspomagania leczenia choroby alkoholowej. Głównym mechanizmem działania Disulfiramu jest blokowanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej, co prowadzi do gromadzenia się toksycznego acetaldehydu w organizmie po spożyciu alkoholu. Ten proces nie tylko może powodować bardzo nieprzyjemne objawy, takie jak nudności, wymioty, bóle głowy, przyspieszone bicie serca itp., ale też niszczy organizm osoby uzależnionej od wewnątrz.

Substancja uwalnia się w organizmie pacjenta stopniowo przez 8-12 miesięcy. Przez ten okres obowiązuje całkowity i bezwzględny zakaz spożywania napojów alkoholowych, a także spożywanie i używanie wszystkich produktów, które mogą zawierać alkohol w swoim składzie.

Dowiedz się, jakich produktów powinieneś unikać po zabiegu wszycia Esperalu tutaj.

Czy można zrobić tatuaż mając wszywkę?

Wszywka alkoholowa to zabieg medyczny polegający na implantacji substancji czynnej Disulfiram, która w połączeniu z alkoholem powoduje bardzo nieprzyjemne i groźne skutki zdrowotne.

Skutki spożywania alkoholu po wszyciu Esperalu

Tatuaż to proces, który polega na wprowadzaniu barwnika bezpośrednio pod skórę. W trakcie wykonania tatuażu, artysta kilka razy dezynfekuje skórę klienta za pomocą środków, zawierających alkohol. Reakcja disulfiramowa może nastąpić nie tylko poprzez doustne spożywanie alkoholu, ale także poprzez kontakt skórny, co może spowodować mocną i nieprzyjemną reakcję alergiczną na całym ciele.

Ponadto, proces wykonania tatuażu, choć w minimalnym stopniu, ale jednak wiąże się z ryzykiem infekcji, krwawienia i reakcji alergicznych. Kombinacja wprowadzenia barwnika pod skórę i obecności Disulfiramu w organizmie może potencjalnie zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak infekcje skórne, trudności w gojeniu się tatuażu czy reakcje alergiczne. Dlatego nie jest zalecane wykonywanie tatuażu bezpośrednio po wszywce alkoholowej.

Tatuaż po wszywce - kilka ważnych aspektów, które musisz wziąć pod uwagę:

  • Zanim zdecydujesz się na wykonanie tatuażu po wszywce alkoholowej, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Lekarz może ocenić indywidualne ryzyko i doradzić, czy w danej sytuacji jest to bezpieczne.
  • Ważne jest, aby wybrać renomowany salon tatuażu, który używa tuszu wysokiej jakości i może dostarczyć informacje o ich składzie. Można poprosić o tusze wolne od alkoholu, jeśli takie są dostępne.
  • Przed zrobieniem tatuażu warto poinformować tatuażystę o leczeniu wszywką alkoholową. Profesjonalista powinien być świadomy wszystkich czynników mogących wpłynąć na bezpieczeństwo zabiegu.
  • Jeśli jednak zdecydujesz się za zrobienie tatuażu po zabiegu wszycia Esperalu należy uważnie obserwować miejsce tatuażu oraz miejsce wszywki pod kątem ewentualnych reakcji skórnych, które mogą wymagać konsultacji medycznej.

Chociaż teoretycznie istnieje ryzyko reakcji na alkohol zawarty w tuszu lub środkach do dezynfekcji, w praktyce ryzyko to jest minimalne. Reakcja disulfiramowa jest zazwyczaj wywoływana przez spożycie alkoholu drogą pokarmową, a ilość alkoholu, która mogłaby być wchłonięta przez skórę podczas robienia tatuażu, jest zbyt mała, aby wywołać przykrą reakcję organizmu. Mimo wszystko, zawsze warto postępować ostrożnie i skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o zrobieniu tatuażu.

Przeczytaj również: Alkohol i antybiotyki. Skutki interakcji leków z alkoholem.