Stół wigilijny, na którym jest talerz z pomarańczami oraz ciasto, w tle choinka.
ikonka doktoraAlkomedica ikonka kalendarza23.12.2021

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Szukamy prezentów dla swoich bliskich, kupujemy składniki do świątecznych potraw, pakujemy niespodzianki, rezerwujemy hotel w górach i wybieramy choinkę, która pomoże stworzyć świąteczną atmosferę w domu. Każdy z nas inaczej spędza święta, odpowiednio każdy też inaczej się do nich przygotowuje. Co natomiast mają robić osoby uzależnione od alkoholu, którym świąteczny okres kojarzy się z krytycznym spojrzeniem członków rodziny, wyzwaniem, jak nie upić się w święta oraz postanowieniem, że w tym nowym roku już na pewno uda się rzucić nałóg. Puste, niespełnione obietnice, kolejna kłótnia w domu oraz zepsuta atmosfera świąt. Poniższy artykuł przygotowaliśmy z myślą o każdej osobie uzależnionej, żeby pomóc przetrwać święta bez alkoholu i przy tym dobrze się bawić. Przeczytaj artykuł i dowiedz się - jak spędzić święta bez alkoholu?

Czy w Wigilię można pić alkohol?

Każda rodzina to połączenie tradycji, które przechodzą z pokolenia na pokolenie. Alkohol w Wigilię również zalicza się do rzeczy, które mogą, ale nie muszą być akceptowane w danym domu w święta Bożego Narodzenia. Kościół nie nakazuje rezygnować z alkoholu, ale również nie agituje do spożywania jakichkolwiek napojów procentowych w okresie świąt.

Czy w Wigilię można pić alkohol? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wybór należy do każdego z nas osobno. Poniższy artykuł jest poświęcony osobom borykającym się z chorobą alkoholową oraz osobom współuzależnionym. Opisaliśmy kilka sposobów, które pomogą powstrzymać się od alkoholu w okresie świątecznym i cieszyć się atmosferą świąt w gronie rodzinnym, a nawet w samotności bez używek.

Jak powstrzymać się od alkoholu w okresie świątecznym?

Przygotowaliśmy listę pomysłów na to, jak spędzić święta bez alkoholu. Mamy nadzieję, że 5 porad przedstawionych poniżej pomoże osobom uzależnionym powstrzymać się od alkoholu w tak ważnym okresie dla całej rodziny, a dokładnie w święta Bożego Narodzenia. Podziel się naszymi sposobami na trzeźwe święta ze swoimi znajomymi, którzy mają problem alkoholowy i potrzebują pomocy.

Zapoznaj się również z zaleceniami dla trzeźwiejących alkoholików, przygotowanymi przez naszych lekarzy.

1. Święta w gronie najbliższych osób, które wiedzą o problemie alkoholowym

Wszystkie rodzinne święta, w tym Boże Narodzenie, najlepiej spędzać w gronie najbliższych osób, które z szacunkiem i wyrozumiałością podchodzą do Twoich problemów, decyzji i postanowień. Jeżeli jeden z członków rodziny jest trzeźwiejącym alkoholikiem i obecnie znajduje się w stanie abstynencji, poproście rodzinę lub grupę znajomych do których idziecie o zrezygnowanie z alkoholu w trakcie kolacji. Jest wiele domów, w których wieczerza Wigilijna odbywa się bez alkoholu. Jeżeli są to osoby bliskie i nieobojętne do problemu alkoholowego, chętnie zgodzą się spędzić święta bez używek. Nie ma nic złego w tym, żeby przyznać się do problemu, a szczególnie jeżeli ten problem dotyczy zdrowia (alkoholizm jest taką samą chorobą jak każda inna i każdy może uzależnić się od alkoholu). Powinniśmy bez obaw i wstydu mówić o takich rzeczach i liczyć na wsparcie ze strony rodziny.

2. Święta bez alkoholu - poza domem

Ta opcja nadaje się zarówno dla osób, które planują spędzić święta z rodziną, ale również dla tych, którzy spędzają święta w samotności. Kilka tygodni przed okresem świątecznym wybierz miejsce, gdzie chciałbyś/chciałabyś wybrać się na Boże Narodzenie i zarezerwuj nocleg oraz ewentualne atrakcje (koncert, lodowisko, narty). Może to być wycieczka w góry, do innego miasta lub kraju. Unikaj miejsc, gdzie pije się alkohol. Najlepiej wybrać jakąś sportową atrakcję lub pojechać z osobami nie pijącymi.

3. Gry i zabawy

Siedzenie przy stole, jedzenie i picie to nie są jedyne czynności, które można robić w trakcie wieczerzy. Zaplanujcie święta w ten sposób, żeby nie mieć czasu na myślenie o alkoholu. Secret Santa, wymiana prezentami, gry i zabawy z podziałem na drużyny, gry planszowe, układanie puzzli, impreza przebierana, spacer na miasto lub oglądanie filmów świątecznych. Być może spędzanie świąt w taki sposób nie jest w stylu waszej rodziny, ale zawsze warto spróbować czegoś nowego. Może to pomóc osobie uzależnionej odprężyć się, choć na chwilę zapomnieć o nałogu i potrzebie spożywania alkoholu, żeby dobrze się bawić. Zaplanujcie gry nieco wcześniej, kilka dni przed świętami, przygotujcie wszystkie niezbędne akcesoria, odpowiednią playlistę i bawcie się dobrze przez cały wieczór!

4. Spraw przyjemność swoim bliskim

Przygotowywanie oraz dawanie prezentów zawsze sprawia ogromną przyjemność, szczególnie jeśli robimy to z poczuciem miłości oraz troski o osobę bliską. Będąc alkoholikiem wiemy, że sprawiliśmy dużo przykrości swojej rodzinie, partnerowi/partnerce, dzieciom, a nawet znajomym. Złamane obietnice, kłótnie, kłamstwo. Najlepszym prezentem dla całej rodziny będą święta w miłej, rodzinnej atmosferze, szczere rozmowy i zero alkoholu. Powiedzieć “nie pij choć jeden dzień” jest łatwe, szczególnie tym, kogo choroba alkoholowa nie dotknęła w sposób bezpośredni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że gdyby zaprzestanie picia było łatwe i nie sprawiało problemu dla osoby uzależnionej, to tak naprawdę choroba alkoholowa by nie istniała.

Co zrobić, żeby nie pić w święta? Polecamy zacząć leczenie alkoholizmu jeszcze przed świętami. Najlepszym rozwiązaniem problemu będzie psychoterapia. Żeby zachować abstynencję i nie skusić się na kieliszek alkoholu w trakcie rodzinnej wieczerzy można skorzystać z zaszycia alkoholowego. Wszywka alkoholowa z Esperalem pomaga w utrzymaniu długotrwałej abstynencji, dzięki czemu można będzie zapomnieć o nałogowym piciu nawet na 12 miesięcy!

Dowiedz się - jak działa wszywka alkoholowa?

5. Postanowienia noworoczne

Pisząc plany oraz postanowienia noworoczne na kartce, czujemy się nieco bardziej odpowiedzialni wobec ich wykonania, ponieważ na koniec roku będziemy mogli odhaczyć dużym ptaszkiem ich realizację i pochwalić siebie za starania oraz wytrwałość. Rozpoczęcie leczenia choroby alkoholowej oraz 365 dni abstynencji mogą być niezłym wyzwaniem dla osób uzależnionych, które na pewno warto dodać do swojej listy planów na przyszły rok. Pisząc takie postanowienia jeszcze przed świętami pomoże nam rozpocząć ich wykonanie już w okresie świątecznym i podzielić się wynikami z całą rodziną 12 miesięcy później, obchodząc kolejne święta.

Zachęcamy do udziału w challange prowadzonym przez sieć gabinetów Alkomedica - Rok bez alkoholu. Śledząc nas na mediach społecznościowych będziesz mógł/a motywować się nawzajem z innymi uczestnikami wyzwania, dostaniesz mnóstwo wskazówek od lekarzy-specjalistów, będziesz miał/a możliwość podzielenia się opinią na temat swojego samopoczucia fizycznego i psychicznego oraz zadać mnóstwo pytań dotyczących procesu leczenia.

Udział w wyzwaniu sprawi, że walka z alkoholizmem będzie zdecydowanie skuteczniejsza niż dotychczasowe próby zerwania z nałogiem!

Życzymy Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku! Zespół Alkomedica