Trzy okrągłe zdjęcia rozmieszczone obok siebie. Kalendarz, facet wstający z łóżka o poranku, kobieta startująca do biegania. Niebieski napis 365 dni bez alkoholu na samym dole.
ikonka doktoraAlkomedica ikonka kalendarza28.12.2021

Odstawienie alkoholu to bardzo ważny etap w życiu osoby uzależnionej. Podejmując taką decyzję powinniśmy liczyć się z ciężkim okresem przejściowym, głodem alkoholowym i zachodzących zmianach we wszystkich sferach życiowych. Każda osoba uzależniona, która postanowiła zerwać z nałogiem powinna zaopatrzyć się w cierpliwość, samozaparcie i siłę woli. Razem z zespołem gabinetu Alkomedica postanowiliśmy przez cały rok wspierać osoby uzależnione w walce z alkoholizmem za pomocą wyzwania Rok bez alkoholu. 365 dni, podczas których będziemy razem uczyć się żyć z abstynencją i radzić sobie z problemem alkoholowym na różne sposoby. Na czym polega takie wyzwanie i jak wziąć udział - dowiesz się w poniższym artykule.

Wyzwanie bez alkoholu albo jak rzucić picie alkoholu w ciągu 365 dni

Rok bez alkoholu dla osoby uzależnionej brzmi jak coś nie do zrealizowania. Jesteśmy w stanie to zrozumieć. Długotrwała abstynencja wymaga samozaparcia i silnej woli. Szczególnie niełatwe są początki, kiedy nawraca głód alkoholowy i pojawiają się pierwsze objawy odstawienne. Ciężko przejść ten okres samemu, a niestety nie każdy ma osobę, która może wesprzeć i pomóc.

Z tego powodu postanowiliśmy stworzyć wyzwanie o nazwie Rok bez alkoholu, gdzie będziemy co miesiąc wprowadzać nowy przydatny nawyk, publikować wskazówki lekarzy-specjalistów, wspierać oraz motywować się nawzajem i dzielić się informacjami odnośnie swojego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Wszystkie dalsze treści dotyczące wyzwania będą publikowane na naszych mediach społecznościowych: alkomedica na Instagramie oraz Alkomedica Polska na Facebooku. Zachęcamy do zaobserwowania oraz polubienia naszych profili, dzięki czemu będziesz mógł/mogła być na bieżąco z każdym kolejnym zadaniem.

12 nowych nawyków w ciągu roku, 12 miesięcy abstynencji, mnóstwo zalet oraz korzyści dla naszego organizmu. Weź udział w naszym wyzwaniu 365 dni bez alkoholu! Dowiedz się, jak przetrwać pierwsze dni trzeźwości oraz w jaki sposób poradzić sobie z alkoholowym zespołem abstynencyjnym w artykule Odstawienie alkoholu - pierwsze dni.

Rok bez alkoholu - efekty

Nadużywanie alkoholu ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie i życie każdej osoby. Więcej informacji, jak alkohol wpływa na organizm, uzyskasz tutaj. Duże, sporadyczne ilości płynu etylowego zaburzają działanie organizmu, niszcząc przy tym wątrobę, trzustkę, nerki, serce, a nawet mózg. Uzależnienie wpływa negatywnie również na życie prywatne, zawodowe i społeczne. Powstrzymać się od alkoholu w przypadku choroby alkoholowej nie jest łatwo. Warto jednak pamiętać, że abstynencja ma bardzo dużo zalet. Korzyści wynikające z abstynencji są widoczne już po kilku dniach od odstawienia alkoholu. Spróbuj i przekonaj się!

Rok bez alkoholu - efekty (zalety abstynencji):

  • poprawa zdrowia ogólnego (lepsze wyniki badań, poprawa pracy wątroby i trzustki, lepsze samopoczucie),
  • lepsza jakość snu oraz stanu psychicznego,
  • lepsza kondycja cery,
  • oszczędność finansowa,
  • większa ilość czasu na życie rodzinne, zawodowe oraz towarzyskie, lepszy kontakt z członkami rodziny oraz znajomymi,
  • poprawa koncentracji,
  • zwiększona odporność organizmu,
  • lepszy metabolizm oraz proces trawienia,
  • lepsza spostrzegawczość, ogólna poprawa nastroju i inne.

Zdrowie fizyczne i psychiczne są bardzo ważne i mają ogromny wpływ na całe życie. Tylko Ty odpowiadasz za to, w jakim jesteś stanie! Pamiętaj, że początki zawsze są ciężkie, ale podejmując decyzję o abstynencji zyskujesz znacznie więcej niż możesz sobie wyobrazić!

Wyzwanie Rok bez alkoholu z Alkomedicą

Wyzwanie Rok bez alkoholu z Alkomedicą startuje już od początku przyszłego roku, czyli od 1 stycznia 2022 roku. Pierwszego dnia każdego miesiąca na naszych mediach społecznościowych będziemy publikować kolejne wyzwanie na nowy miesiąc. Przez cały miesiąc, codziennie każda osoba będzie starała się wykonywać czynność danego miesiąca (np. picie 1,5 litra wody dziennie przez cały miesiąc) oraz zaznaczać sukces z każdego dnia w kalendarzu, który można pobrać i wydrukować w ilości 12 kopii na każdy miesiąc.

Będzie to rok tzw. nowych nawyków, które mogą nieco ułatwić zachowanie abstynencji oraz zminimalizować ryzyko sięgnięcia po kieliszek. W ciągu 365 dni możecie śmiało pisać do nas na Facebooku oraz Instagramie, zadawać swoje pytania, opowiadać o przebiegu abstynencji oraz aktualnym samopoczuciu. Razem z lekarzami będziemy dzielić się przydatną wiedzą oraz wskazówkami na temat leczenia choroby alkoholowej i pomożemy wam przetrwać ten rok w całkowitej abstynencji.

Udział w wyzwaniu może wziąć każda osoba chętna. Zapraszamy również osoby, których choroba alkoholowa nie dotyczy bezpośrednio. Rok bez alkoholu ma niezliczoną ilość korzyści dla wszystkich, zarówno osób uzależnionych, jak i tych, którzy piją okazjonalnie. Możecie również zapraszać do udziału swoich znajomych, oznaczając ich pod postem Rok bez alkoholu z Alkomedicą na naszym profilu.

Zapoznaj się również z domowymi sposobami na walkę z chorobą alkoholową w artykule Jak przestać pić - 12 kroków.