prawnik wypisujący dokument o przymusowe leczenie alkoholika
ikonka doktoraAlkomedica ikonka kalendarza02.03.2021

Każdy z nas zna co najmniej jedną osobę, uzależnioną od alkoholu. Często są to osoby bliskie (rodzina lub przyjaciele), którzy od lat walczą z chorobą alkoholową. Nie zawsze alkoholik przyznaje się do własnego problemu. Natomiast rozmowa o podjęciu terapii wiąże się z zaprzeczeniem rzeczywistości oraz konfliktem. Jak wygląda pomoc dla alkoholików i jak zmusić alkoholika do leczenia?

Objawy uzależnienia od alkoholu

Alkoholika niekiedy niełatwo rozpoznać. Szczególnie na pierwszym etapie alkoholizmu. Objawy choroby alkoholowej nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka - szczególnie w polskiej kulturze, od wieków promującej alkohol. Każdy z nas wielokrotnie słyszał “Ze mną się nie napijesz?” albo “Nie pijesz - wszystko w porządku?”. Skoro wśród wielu spożywanie alkoholu świadczy opacznie o pewnej normie, a nawet wartości człowieka, często symptomy są bagatelizowane i tłumaczone imprezowym charakterem alkoholika lub innymi czynnikami.

Natomiast nadchodzi moment kiedy uzależnienie rośnie w siłę. Wówczas łatwiej nam zauważyć niepokojące zachowanie alkoholika. Jak każdy nałóg, alkoholizm charakteryzuje się typowymi symptomami uzależnienia, które powinny nas zaniepokoić u bliskiej osoby lub u nas samych. Zatem po czym poznać alkoholika w rodzinie?

 • Kłamstwo, ucieczka przed odpowiedzialnością,
 • ignorowanie codziennych obowiązków,
 • unikanie kontaktu z rodziną, ze znajomymi i przyjaciółmi,
 • problemy w pracy,
 • agresja, złość, prowokowanie kłótni,
 • zamykanie się w sobie,
 • zaniechanie wcześniejszcyh zainteresowań i inne.

Powyższe symptomy mogą wskazywać również uzależnienie od innego środka. Dlatego warto do nich dołączyć zapach alkoholu od tej osoby, w codziennych okolicznościach. Poukrywane w różnych miejscach mieszkania butelki z alkoholem, a przede wszystkim problemy z odmawianiem sobie alkoholu i umiarkowaniem.

Alkoholik w domu - co robić?

Jak zmusić alkoholika do leczenia? Forum jest przepełnione pytaniami tego typu. Czy jest to w ogóle możliwe? Czy można zmusić alkoholika do przymusowego leczenia i w jaki sposób można to zrobić?

Choroba alkoholowa dotyka nie tylko osobę uzależnioną, ale również każdego, kto ma z tą osobą bliski kontakt. Skuteczność terapii zależy od chęci i motywacji alkoholika. Dlatego powinien samodzielnie podjąć odpowiednie kroki w stronę trzeźwości. Mimo wszystko warto z osobą uzależnioną porozmawiać, nakłonić tę osobę do leczenia i wspierać w procesie terapii. Niestety nie zawsze takie działania dają spodziewany efekt. Jeżeli alkoholik w rodzinie często staje się agresywny i nie wyraża chęci do zmian, jest to odpowiednia pora by zastanowić się nad przymusowym leczeniem.

Jak zmusić alkoholika do leczenia - przygotowaliśmy kilka prostych porad.

Jak zmusić alkoholika do leczenia?

Czy można kogoś zmusić do leczenia alkoholizmu? Jak wygląda strona prawna? Osoby uzależnione mogą zostać zobowiązane do poddania się leczeniu odwykowemu. Taką decyzję wydaje sąd na wniosek prokuratora lub gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. W prawie polskim nie ma żadnej podstawy do przymusowego leczenia, gdyż powinno być dobrowolne.

Jednak można się starać o postanowienie sądu do odbycia terapii przez alkoholika, składając wniosek do prokuratury o przymusowe leczenie członka rodziny. Zanim sąd wyda postanowienie leczenia odwykowego, może zbierać dowody, potwierdzające chorobę alkoholową oraz jej negatywne następstwa. Art. 24 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi brzmi:

"Osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny, kieruje się na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego."

Komisja do spraw przeciwdziałania alkoholizmowi lub prokurator zbiera niezbędną dokumentację, wyżej wspomnianą opinię biegłego oraz składa wniosek o przymusowe leczenie odwykowe do Sądu, po czym Sąd zaczyna postępowanie.

Wniosek o przymusowe leczenie alkoholika - wzór.

Wszywki dla alkoholików - Wrocław

Wszywka alkoholowa - kolejny sposób na walkę z uzależnieniem, stosowany jako wspomaganie kompleksowej terapii. Lek dla alkoholika, jakim jest Disulfiram (tabletki na alkoholizm) wszywamy domięśniowo podczas zabiegu w gabinecie Alkomedica.

Wszywka alkoholowa - jak to działa? Więcej dowiedz się tutaj: Jak działa wszywka antyalkoholowa

Jest to zabieg, do wykonania którego potrzebna jest świadoma zgoda pacjenta, a również jego podpis przed wykonaniem implantacji wszywki alkoholowej. Żeby namówić alkoholika na leczenie, można przytoczyć mu kilka poniższych argumentów.

 • Wszywka alkoholowa Wrocław - to zabieg bezbolesny, gdyż przed nacięciem skóry lekarz podaje zastrzyk znieczulający.
 • Farmakologiczne leczenie jest w 100% dyskretne.
 • Okres działania leku Disulfiram to 8-12 miesięcy, czyli osoba uzależniona zachowuje trzeźwość przez cały rok.
 • Wszywka alkoholowa - cena zabiegu wynosi 750 zł. Z najnowszych badań Nielsena wynika, że dorosły człowiek w Polsce wydaje na alkohol około 1250 zł w ciągu jednego roku.