grafika na której człowiek trzyma kartonową figurkę człowieka, która wchodzi po schodach
ikonka doktoraAlkomedica ikona kalendarza10.02.2021

Pijemy alkohol w chwilach smutku, radości, nudy czy też złości. Jednak codzienne sięganie po kieliszek staje się wpierw przyzwyczajeniem, normalnością, aż w końcu uzależnieniem. Alkoholikiem może zostać każdy, niezależnie od wieku, płci, rasy, statusu społecznego lub wykonywanego zawodu. Pytanie brzmi - jak przestać pić albo jak pomóc alkoholikowi, żeby przestał pić?

Co zrobić żeby nie pić alkoholu?

Przychodzi moment, kiedy osoba uzależniona od alkoholu uświadamia sobie swój własny problem. Wtedy zaczyna się zastanawiać - co zrobić, żeby nie pić? Świadomość to pierwszy krok do sukcesu terapii. Często jednak sam alkoholik nie widzi problemu. W takiej sytuacji to rodzina szuka odpowiedzi na pytania: co zrobić żeby alkoholik przestał pić, co zrobić żeby mąż przestał pić, jak przestać pić alkohol bez terapii, czy też czy alkoholik może sam przestać pić?

Leczenie alkoholizmu - domowe sposoby

Istnieje kilka domowych sposobów na zerwanie z nałogiem. Są to niekonwencjonalne metody leczenia alkoholizmu, aczkolwiek bywają nie mniej skuteczne i warto od nich zacząć.

Alkoholizm - jak pomóc osobom uzależnionym?

Tak naprawdę przymusowe leczenie nie daje pożądanych, długotrwałych efektów. Osoba uzależniona musi wyrobić w sobie ogromną chęć i samozaparcie do podjęcia terapii. Bardzo duży wpływ ma na nią otoczenie, w tym bliscy. Dlatego trzeba się nauczyć, jak rozmawiać z alkoholikiem.

Domowe metody leczenia choroby alkoholowej:

 • Znalezienie hobby, które będzie pochłaniało dużo wolnego czasu.
 • Sport - bieganie, ćwiczenia w parku, w domu lub na siłowni.
 • Zmiana środowiska.
 • Unikanie spotkań z osobami, z którymi wcześniej spożywaliśmy alkohol.
 • Unikanie miejsc, które wywołują wspomnienia o piciu.
 • Wyrzucenie resztek alkoholu z mieszkania.
 • Zioła na alkoholizm.
 • Medytacja.
 • Mówienie o uczuciach, odczuciach oraz problemach z bliskimi.
 • Pisanie na forum alkoholików z innymi osobami o podobnym problemie.
 • Informowanie o nawrotach alkoholowych i przyjmowanie pomocy (wsparcie ze strony rodziny).
 • Wyzbycie się wstydu z własnego problemu. Alkoholizm to taka sama choroba jak każda inna. Osoba w trakcie terapii powinna być z siebie dumna, że zdobyła się na podjęcie pierwszych kroków w kierunku trzeźwości.

Należy jednak pamiętać, że domowe leczenie alkoholizmu to sprawa bardzo indywidualna. Jego skuteczność zależy od poziomu zaawansowania choroby alkoholowej oraz nastawienia chorego. Warto jednak próbować wszelkich możliwych sposobów walki z alkoholizmem.

Farmakologiczne leczenie choroby alkoholowej

Co podać alkoholikowi żeby przestał pić? Alkoholizm - leczenie naturalne nie zawsze ma właściwy efekt, dlatego też często wybieraną metodą jest wszywka alkoholowa (implantacja leku Esperal). Jest to jednak zabieg, który wymaga świadomej zgody pacjenta oraz jego silnej woli.

Program 12 kroków wyjścia z uzależnienia

Istnieje również terapia 12 kroków AA. Program dwunastu kroków, skierowany do trzeźwiejących alkoholików, polega na odzyskaniu równowagi wewnętrznej poprzez wiarę w siłę wyższą oraz przewodnictwo duchowe. Zasada 12 kroków została wypracowana przez Anonimowych Alkoholików w 1940 roku. Kroki powinny być wykonywane po kolei jeden po drugim. Akceptacja, prośba o pomoc, wiara oraz chęć pomagania innym - to główne założenia programu 12 kroków do szczęśliwego życia.