maskotka pluszowego misia siedząca sama w pokoju zasłania buźkę łapkami
ikonka doktoraAlkomedica ikonka kalendarza01.06.2021

Problem alkoholizmu w rodzinie dotyczy tak naprawdę wszystkich jej członków. Zarówno osoby uzależnione, jak i współuzależnione cierpią na swój własny sposób. Jak alkoholizm rodzica wpływa na proces wychowania, charakter oraz zachowanie dzieci? W niniejszym artykule odpowiadamy na pytania: syndrom DDA - co to jest? Jakie są objawy syndromu dziecka alkoholika? Jak żyć z DDA oraz jak pomóc dzieciom alkoholików?

DDA - co to znaczy?

Charakter człowieka kształtuje się od pierwszych lat życia. Przede wszystkim dziecko przejmuje zachowania od swoich rodziców oraz adaptuje się do warunków istniejących w domu. Gdy w rodzinie pojawia się problem alkoholowy, dziecko wykształca w sobie pewne cechy, by przetrwać w takich warunkach. Dorastanie w rodzinie, w której ojciec lub matka to alkoholik, skutkuje syndromem DDA u dziecka. Większość z tych cech pozostaje nawet w życiu dorosłym. A więc, co oznacza DDA?

DDA (ang. ACoA - Adult Children of Alcoholics) to są samopomocowe grupy wsparcia działające na bazie programu Dwunastu Kroków.

"Natomiast syndrom DDA to zespół zaburzeń, który powstał wskutek dorastania w rodzinie dotkniętej chorobą alkoholową. Wystarczy obecność alkoholizmu u jednego rodzica, żeby u dziecka powstał i rozwinął się syndrom DDA. Oczywiście syndrom ten nie musi występować u wszystkich dzieci alkoholików, niemniej jednak problem uzależnienia ma ogromny wpływ na życie oraz psychikę najmłodszych członków rodziny."

DDA - dorosłe dzieci alkoholików: objawy

Dzieci z rodzin alkoholowych posiadają szereg symptomów nie tylko w dzieciństwie, ale również w dorosłym życiu. Rodziny dotknięte problemem alkoholowym najczęściej nie zastanawiają się nad skalą tych problemów, skutkami swojego zachowania, a tym bardziej nie myślą o konieczności wprowadzenia terapii.

Osoby z syndromem DDA (dorosłe dzieci alkoholików) - kim są i jak je rozpoznać?

DDA objawy fizyczne (somatyczne)

Syndrom DDA jest zaburzeniem psychicznym. Niemniej jednak dorosłe dzieci alkoholików mogą mieć również do czynienia z objawami fizycznymi. Okres ich występowania może przypadać zarówno na wczesne lata dzieciństwa, jak i życie dorosłe. Dzieci DDA - objawy somatyczne:

 • lęk i bezsenność zarówno u dzieci jak i osób dorosłych,
 • omdlenia,
 • ból głowy,
 • trudności w oddychaniu podczas sytuacji stresowych,
 • tachykardia,
 • osłabienie, wyczerpanie organizmu i inne.

DDA objawy psychiczne

Stwierdzenie syndromu DDA wskazuje na wiele różnych problemów powstałych u dzieci alkoholików, na skutek nadużywania alkoholu przez ich rodziców. Wiele osób z syndromem DDA wywodzi się z domów, gdzie alkoholizm nie był jedynym problemem. Często wraz z nim w parze szła przemoc, zarówno psychiczna, jak i fizyczna. Bardzo ciężko pozbyć się samodzielnie poczucia winy, niskiej samooceny oraz innych negatywnych uczuć skierowanych w swoją stronę. Dorosłe dzieci alkoholików, które doświadczyły przemocy, potrzebują terapii w każdym wieku, również w dorosłym życiu.

Syndrom dziecka alkoholika - objawy psychiczne:

 • Niskie poczucie własnej wartości - dorosłe dzieci alkoholików charakteryzują się przede wszystkim niską samooceną, co z tego wynika - podatność na stany depresyjne w każdym wieku jest zwiększona.
 • Samotność jako stan dominujący - dziecko z syndromem DDA może mieć trudności w budowaniu jakichkolwiek relacji społecznych. W życiu dorosłym problemy te będą dotyczyły związków partnerskich, a tym bardziej założenia rodziny. Jest to spowodowane głównie tym, że dorosłe dzieci alkoholików obawiają się napotkania na swojej drodze osoby podobnej do rodzica zmagającego się z alkoholizmem.
 • Prześladujące poczucie winy - dzieci wychowane w rodzinie alkoholowej dosyć często odczuwają nadmierne poczucie winy, nawet jeżeli nie mają ku temu powodów.
 • Stres, lęk oraz niepokój - wynika to z tego, że dziecko alkoholików nie doświadczyło poczucia bezpieczeństwa w okresie dzieciństwa. Z tego powodu, nawet w dorosłym życiu, może nie wiedzieć, czym tak naprawdę jest to uczucie. Osoby z syndromem DDA przeraża dorosłość oraz wszystkie pojawiające się problemy.
 • Agresja - osoby z syndromem DDA mogą być bardziej impulsywne. Ich agresja może się okazywać zarówno w kontakcie z innymi ludźmi, zwierzętami, jak i wobec siebie.
 • Dzieci wychowywane przez rodziców uzależnionych od alkoholu boją się odrzucenia nawet w dorosłym wieku. Niejednokrotnie były odrzucane oraz ignorowane przez swoich rodziców, a więc boją się doświadczyć tego uczucia w relacji z innymi ludźmi.
 • Ryzykowne zachowania seksualne - dzieci alkoholików (najczęściej chłopcy), które doświadczyły przemocy w domu ze strony rodziców są bardziej skłonne do ryzykownych zachowań seksualnych w dorosłym życiu.
 • Nadmierne kłamstwo bez powodu - nawet w tych sytuacjach, gdzie mogą powiedzieć prawdę. Czasami nie potrafią okazywać swoich szczerych uczuć, ale też nie rozpoznają uczuć oraz prawdziwych intencji ze strony innych osób. W dorosłym życiu z powodu kłamstwa (np. w pracy lub związku) pojawiają się różnorodne problemy.

Objawy DDA - test

Sprawdź, czy niektóre z Twoich zachowań wskazują na to, że posiadasz syndrom DDA? Jeżeli tak - skorzystaj z profesjonalnej pomocy oraz terapii. Pozbądź się problemów i pozwól, by Twoje życie stało się lepsze!

DDA - jak sobie radzić z syndromem dorosłego dziecka alkoholików?

Stwierdzić DDA u dorosłej osoby może specjalista w trakcie terapii. Jeżeli po przejściu testu umieszczonego powyżej wynika, że posiadasz cechy DDA lub masz poczucie obecności syndromu - terapia dla dorosłych dzieci alkoholików jest najlepszym rozwiązaniem. W trakcie spotkań z psychoterapeutą omówisz swoje wspomnienia i bóle z dzieciństwa. Dowiesz się jak żyć z DDA, jak sobie pomóc oraz jak nie powtórzyć błędów swojej rodziny.

Jeżeli podejrzewasz, że ktoś z twojej rodziny lub osób bliskich boryka się z takim problemem, możesz również zgłosić się na spotkanie z psychoterapeutą i dowiedzieć się się jak rozmawiać z DDA, jak pomóc rozwiązać problemy bliskiej osoby, zapewnić jej poczucie bezpieczeństwa i komfortu w domu.

Ile trwa terapia dda? Wszystko zależy od sytuacji panującej w domu oraz relacji dziecka alkoholików z innymi osobami. Terapia dla dorosłych dzieci alkoholików to sposób na poprawę jakości oraz komfortu życia, rozwiązanie problemów, które się pojawiły z powodu zaburzenia oraz możliwość wychowania zdrowego dziecka.

Alkoholizm w rodzinie? Jak zmusić alkoholika do leczenia? Dowiedz się więcej tutaj