Grafika z zielonymi produktami po lewej stronie, po prawej napis 'Lista produktów, których należy unikać w trakcie leczenia Esperalem.'
ikonka doktoraAlkomedica ikonka kalendarza02.10.2021

Wszywka alkoholowa to małoinwazyjny, mikrochirurgiczny zabieg, który polega na podpowięziowej implantacji leku Esperal do organizmu osoby uzależnionej. Prostymi słowy, w trakcie krótkiej wizyty w przychodni zajmującej się farmakologicznym leczeniem choroby alkoholowej, lekarz wszywa tabletki o nazwie Disulfiram (Esperal), po czym zszywa ranę szwami. W trakcie leczenia Esperalem bardzo ważną rolę odgrywa odżywianie pacjenta. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie: czego nie wolno jeść po zabiegu implantacji Esperalu.

Lista wskazówek dla pacjentów, którzy przygotowują się do zaszycia alkoholowego

Zaszycie alkoholowe to szybki, bezbolesny zabieg, który może się odbyć po spełnieniu kilku warunków zarówno przez lekarza, jak i pacjenta. Żeby leczenie Esperalem było skuteczne oraz bezpieczne, pacjent powinien przestrzegać kilku prostych zaleceń wydanych przez lekarza.

 • Zachowanie 24-godzinnej abstynencji przed wizytą u lekarza.
 • Zakaz spożywania jakichkolwiek napojów procentowych w ciągu 12 miesięcy, począwszy od dnia zaszycia alkoholowego.
 • Podpisanie oświadczenia przed implantacją leku oraz świadomej zgody na farmakologiczne leczenie choroby alkoholowej.
 • Prawidłowe dbanie o miejsce implantacji tabletek przez co najmniej 2 tygodnie od zabiegu (wskazówki dot. higieny rany w dalszej części artykułu).
 • Prawidłowe odżywianie w trakcie leczenia Esperalem oraz unikanie określonej listy produktów (lista podana w dalszej części artykułu).
 • Kontynuacja leczenia choroby alkoholowej za pomocą psychoterapii.

Kiedy zaczyna działać wszywka alkoholowa?

Tabletki Disulfiram są wszywane pod powięź mięśnia pośladkowego. Okres działania leku w organizmie pacjenta to 8-12 miesięcy (zależnie od metabolizmu każdej osoby). Wszywka alkoholowa zaczyna działać natychmiast po implantacji oraz zszyciu rany. Substancja czynna leku Disulfiram wchłania się do organizmu, trafia do krwioobiegu oraz wstępuje w reakcję chemiczną jedynie z płynem etylowym, powodując nieprzyjemne dolegliwości (skutki uboczne), przypominające objawy kaca.

Z tego powodu wszystkie wskazówki wydane przez lekarza (szczególnie o zakazie spożywania alkoholu) powinny być brane pod uwagę od razu po wyjściu z gabinetu lekarskiego.

W ciągu roku stężenie leku w organizmie maleje i po upływie 12 miesięcy całkowicie traci swoje właściwości. W razie konieczności zabieg implantacji Esperalu można powtórzyć nawet po 8 miesiącach od poprzedniego zaszycia się.

Esperal - czego nie wolno spożywać w trakcie leczenia wszywką alkoholową

Lista produktów, których warto unikać w trakcie terapii wszywką alkoholową:

 • napoje nisko oraz wysokoprocentowe,
 • słodycze z alkoholem (ciasta, cukierki itd), ocet,
 • sosy do potraw, które w swoim składzie zawierają nawet niewielką ilość alkoholu,
 • płyn do płukania jamy ustnej (o ile zawiera alkohol),
 • niektóre maści i kremy (szczególnie rozgrzewające),
 • syropy przeciwkaszlowe,
 • inne leki lub kosmetyki na bazie alkoholu
 • perfum lub środek do dezynfekcji stosowany bezpośrednio na skórę może spowodować reakcję alergiczną (unikać w pierwszych miesiącach po wszywce),
 • piwo bezalkoholowe.

Wszystkie przetwory takie jak ogórki konserwowe najlepiej zamienić na świeże warzywa sezonowe. Zamiast sosów można stosować więcej przypraw lub przygotowywać sosy samodzielnie bez użycia alkoholu. Wybierając kosmetyki oraz płyny do płukania jamy ustnej warto zwrócić uwagę na skład oraz wybrać te, które nie zawierają płynu etylowego. W przypadku przeziębienia lub innej choroby, udając się do lekarza, zalecamy poinformować go o terapii alkoholowej oraz poprosić, żeby wydał receptę na leki, które nie zawierają w swoim składzie alkoholu.

Czy alkoholik może pić piwo bezalkoholowe w trakcie leczenia Esperalem? Teoretycznie tak, gdyż piwo bezalkoholowe nie zawiera alkoholu, jednak w celu uniknięcia kontynuacji uzależnienia psychicznego nasi lekarze odradzają picie piwa 0%.

Wszywka alkoholowa z Esperalem - jak dbać o ranę?

Podczas wszycia Esperalu lekarz podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, po czym robi małe nacięcie i wkłada tabletki. Po zabiegu na lewym pośladku pacjenta zostaje blizna o długości maksymalnie 1,5 - 2 cm. Rana goi się szybko i bezboleśnie, jednak warto przyczynić się do jej szybszego zagojenia się. W celu uniknięcia powikłań lekarz wydaje pacjentowi zalecenia co do higieny rany po wszywce.

 • W ciągu 2 tyg. po zabiegu obowiązuje zakaz kąpania się w stojącej wodzie (wannach, basenach, jacuzzi oraz zbiornikach wodnych).
 • Zalecana jest kąpiel pod prysznicem z użyciem mydła naturalnego.
 • Po kąpieli ranę należy wysuszyć jednorazowym ręcznikiem papierowym oraz zdezynfekować ją preparatem Octanisept. Następnie założyć opatrunek jałowy.
 • W warunkach domowych zaleca się “wietrzenie rany”, czyli chodzenie bez opatrunku.
 • Kilka dni po zabiegu (najlepiej do całkowitego zagojenia się rany) nie zaleca się wykonywania ciężkich prac fizycznych, podnoszenia ciężarów.
 • Wybierając wersję wszywki ze szwami nierozpuszczalnymi warto pamiętać o zdjęciu szwów po 10-14 dniach od zabiegu implantacji Esperalu. W tym celu zalecamy udać się do tej samej przychodni, gdzie był wykonany zabieg, by lekarz mógł ocenić stan rany oraz proces jej gojenia się.

Oprócz listy czego nie można jeść po zabiegu wszycia Esperalu oraz porad co do higieny rany lekarze przychodni Alkomedica przygotowali również listę zaleceń, by pomóc osobom uzależnionym w procesie terapii. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem - Zalecenia dla trzeźwiejących alkoholików.