alkoholik na kacu, leżący w łózku, sięga po szklankę z wodą
ikonka doktoraAlkomedica ikona kalendarza11.04.2021

Ból głowy po alkoholu to problem, z którym spotyka się niemal każda osoba uzależniona. Migrena pojawia się nie tylko rano w postaci kaca. To może być również ból głowy po odstawieniu alkoholu lub długotrwały (przewlekły) ból, z którym osoba mierzy się na co dzień. Czemu boli głowa po alkoholu, jak temu zapobiec i czy istnieje szybki sposób na kaca? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Dlaczego boli głowa po alkoholu?

Ten, kto chociaż raz w życiu spotkał się z migreną następnego dnia po imprezie lub bólem głowy w trakcie ciągu alkoholowego, zadawał sobie pytanie - dlaczego po alkoholu boli głowa? Odpowiedź jest bardzo prosta. Kac, jak i każdy inny ból głowy, to jedynie reakcja organizmu osoby uzależnionej na nadmierną ilość spożytego alkoholu. Nie ma znaczenia, czy jest to ból głowy po piciu wódki, czy ból głowy po piwie - chodzi o ilość spożytych napojów procentowych. Oprócz bólu głowy po alkoholu mogą wystąpić również inne objawy kaca: wymioty, nudności, biegunka, ból brzucha oraz mięśni, osłabienie, zawroty głowy, płytki sen i inne.

Ból głowy po alkoholu - przyczyny

Czemu po alkoholu boli głowa? Spożyty alkohol hamuje wydzielanie hormonu o nazwie wazopresyna. Jest to hormon, który bierze udział w utrzymaniu równowagi wodnej w organizmie. Nadmierna ilość etanolu powoduje odwodnienie i prowadzi do złego samopoczucia, którego jednym z objawów może być ból głowy (kac). Oprócz tego alkohol etylowy wywiera negatywny wpływ na naczynia krwionośne człowieka. Wskutek picia naczynia krwionośne się rozszerzają, powodując uczucie gorąca, zaczerwienienie skóry (szczególnie na twarzy) i ból głowy po alkoholu.

Domowe sposoby na kaca i ból głowy

Domowe sposoby na kaca:

  • Woda z cytryną - stary, niezawodny sposób na kaca. Woda przywraca równowagę wodno-elektrolitową i poprawia samopoczucie.
  • Zioła na alkoholizm - mięta, melisa, rumianek, tymianek. Każda roślina ma swoje cenne właściwości, które z pewnością pomogą złagodzić nudności, oczyścić organizm z resztek płynu etylowego i zmniejszyć ból głowy po alkoholu.
  • Jajka na śniadanie - są bogate w cysteinę, która bierze aktywny udział w produkcji hormonów, a również polepsza wygląd skóry.
  • Świeże warzywa i owoce - są źródłem witamin, które usprawniają działanie narządów wewnętrznych i przyśpieszają metabolizm alkoholu w organizmie osoby uzależnionej.
  • Tabletki na ból głowy po alkoholu - jeżeli żaden z powyższych sposobów nie pomaga i potrzebujemy szybkiej reakcji na silny ból głowy po alkoholu, możemy sięgnąć po tabletki przeciwbólowe. Ważne jest przyjmowanie takich leków w odpowiedniej dawce, żeby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Powyższe sposoby na ból głowy po alkoholu nie są jedynym rozwiązaniem i sposobem jak pozbyć się bólu głowy na kacu. Warto uświadomić sobie, że ból głowy po alkoholu będzie się pojawiał za każdym razem, gdy przesadzimy z jego ilością lub będziemy notorycznie spożywać napoje procentowe.

Negatywne skutki picia alkoholu - metody leczenia

Uzależnienie powoduje dużo negatywnych skutków dla życia i zdrowia osób pijących. Alkoholik może odczuwać długotrwały ból głowy po alkoholu, ból z tyłu głowy po alkoholu, a nawet ból głowy po małej ilości alkoholu. Oprócz tego alkohol niszczy organizm człowieka od wewnątrz, szczególnie narządy, które są odpowiedzialne za metabolizm płynu etylowego.

Jeżeli mówimy o uzależnieniu oraz chorobie alkoholowej, zalecamy niezwłocznie rozpocząć terapię i skorzystać z zabiegu wszycia Esperalu, który stanie się początkiem drogi do trzeźwości. Wszywka alkoholowa pomaga utrzymać abstynencję przez 8-12 miesięcy i pozbyć się mocnego bólu głowy po alkoholu. Pacjenta, który poddał się zabiegowi implantacji leku Disulfiram, obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu przez cały rok.

Skutki picia alkoholu po wszyciu Esperalu są bardzo groźne dla zdrowia pacjenta.

Każda osoba ponosi odpowiedzialność za własne życie. Borykasz się z problemem alkoholowym lub ktoś z Twojej rodziny potrzebuje pomocy? Nie zwlekaj - zadzwoń do nas i dowiedz się, jak wygląda bezpieczne i skuteczne leczenie choroby alkoholowej.