Grafika przedstawiająca męską rękę, która trzyma pustą rolkę papieru.
ikonka doktoraAlkomedica ikonka kalendarza31.01.2022

O wpływie alkoholu na zdrowie i samopoczucie można mówić naprawdę długo. Organizm człowieka to wyjątkowy “system”, sprawnie działający, który zależy od wielu czynników. Przede wszystkim - sprawności narządów wewnętrznych. Aby system działał w odpowiedni sposób powinniśmy dostarczać mu wystarczającą ilość “paliwa”, które służy do produkowania energii. Tym paliwem są makroskładniki, takie jak białko, węglowodany, tłuszcze oraz błonnik. Każdy z nich pełni swoją funkcję i przyczynia się do sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej człowieka. Natomiast alkohol jest substancją toksyczną i ma zupełnie odwrotne działanie na organizm. Jednym z objawów negatywnego wpływu płynu etylowego jest biegunka po wypiciu alkoholu.

Biegunka po alkoholu (inaczej rozwolnienie) to stan dosyć nieprzyjemny, a nawet utrudniający funkcjonowanie. Dlaczego się pojawia, jakie są główne objawy oraz skutki rozwolnienia, jak zapobiec i leczyć biegunkę po alkoholu? Odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule.

Biegunka po alkoholu - objawy

Biegunka to zaburzenie prawidłowego rytmu defekacji. Innymi słowy jest to zwiększona częstotliwość wypróżnień, czyli oddawanie stolca o nadmiernej częstotliwości (więcej niż 3 razy na dobę) i luźnej konsystencji (płynnej lub półpłynnej). Możemy wyróżnić dwa rodzaje biegunki: ostrą (trwa zazwyczaj do 14 dni) oraz przewlekłą (trwającą dłużej).

Biegunka po alkoholu - ile trwa?

Biegunka po wypiciu alkoholu pojawia się zazwyczaj na drugi dzień po spożyciu napojów procentowych i ustępuje samoistnie już po kilku godzinach lub maksymalnie po kilku dniach od zaprzestania picia. Często biegunki po alkoholu idą w parze z bólem brzucha, osłabieniem organizmu oraz złym samopoczuciem. Ból brzucha i biegunka po alkoholu mogą również okazać się objawem infekcji bakteryjnej, zakażenia przewodu pokarmowego, zapalenia jelit lub innego schorzenia. Jeśli więc biegunka po alkoholu trwa dłużej niż kilka dni i towarzyszą jej ból brzucha, nudności i złe samopoczucie (w tym osłabienie organizmu) powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, w celu zdiagnozowania przyczyny biegunki.

Biegunka po alkoholu - objawy, które powinny wzbudzić niepokój oraz wymagają pilnej pomocy lekarza:

  • żółta biegunka po alkoholu,
  • zielona biegunka po alkoholu,
  • czarna biegunka po alkoholu,
  • biegunka z krwią po alkoholu,
  • biegunka tłuszczowa po alkoholu,
  • bardzo silna biegunka po alkoholu (czyli ostra biegunka po alkoholu),
  • częste biegunki po alkoholu.

Jeśli zauważyłeś u siebie lub osoby bliskiej jeden z powyższych objawów zalecamy niezwłocznie udać się do lekarza, żeby nie doprowadzić do silnego odwodnienia organizmu oraz uniknąć spotęgowania groźnych chorób!

Biegunka po alkoholu - przyczyny

Biegunka niekoniecznie jest powodem wpływu alkoholu lub skutkiem jego odstawienia. Przyczyną biegunki mogą być: zakażenie przewodu pokarmowego, zatrucie (toksyczne substancje), infekcja wirusowa, stres, działanie niepożądane niektórych leków, podrażnienie żołądka, zapalenie, niedokrwienie jelit lub zespół jelita drażliwego. Jak już wiemy, alkohol jest bardzo toksyczną substancją, a jego nadużywanie ma negatywny wpływ na organizm. Jak alkohol wpływa na zdrowie człowieka? Więcej informacji znajdziesz tutaj. Między innymi, duże ilości alkoholu mogą doprowadzić do uszkodzenia komórek błony śluzowej jelita cienkiego - enterocytów. Enterocyty z kolei biorą udział w produkowaniu enzymów trawiennych. Oznacza to, że po spożyciu dużej ilości alkoholu enterocyty przestają w prawidłowy sposób pełnić swoją funkcję, a cały proces wchłaniania i trawienia zostaje zaburzony, wskutek czego pojawia się biegunka po alkoholu.

Skutki rozwolnienia dla organizmu człowieka

Biegunka po alkoholu może pojawić się u każdej osoby po wypiciu dużej ilości napojów procentowych i prowadzić do odwodnienia organizmu oraz utraty niezbędnych dla organizmu elektrolitów, takich jak sód i potas, a również witamin i mikroelementów. Istnieją jednak określone grupy ryzyka, u których biegunka po piciu alkoholu pojawia się znacznie częściej i może mieć bardziej groźne skutki zdrowotne. Są to między innymi osoby cierpiące na choroby jelit oraz osoby z niedoborem snu, wskutek czego może rozwinąć się dysfunkcja jelit. Na szczęście, możemy zapobiec pojawieniu się biegunki po alkoholu lub przynajmniej złagodzić jej przebieg.

Biegunka po alkoholu - leczenie

Teoretycznie, biegunka po alkoholu ustępuje w miarę szybko i nie doprowadza do odwodnienia. Jeśli więc w Twojej sytuacji rozwolnienie pojawia się sporadycznie, przebiega w miarę szybko i bezproblemowo i zaprzestaje w ciągu 1-2 dni możemy ją “wyleczyć”, a raczej złagodzić jej objawy w warunkach domowych bez pomocy lekarza. Dosyć często biegunka po odstawieniu alkoholu zdarza się u tzw. alkoholików weekendowych.

Jeżeli nie ma możliwości lub potrzeby przebywania pod opieką lekarzy musimy przygotować się do tego samodzielnie. Jak to zrobić?

Przygotowaliśmy również listę zaleceń dla trzeźwiejących alkoholików, która z pewnością pomoże przetrwać najcięższy okres na początku abstynencji. Zalecenia dla zdrowiejących alkoholików znajdziesz tutaj.

Biegunka po alkoholu - jak leczyć?

Terapia ambulatoryjna w warunkach domowych polega przede wszystkim na uzupełnianiu płynów i elektrolitów. Aby zapobiec odwodnieniu po biegunce należy dostarczać do organizmu odpowiednią ilość płynów w celu uzupełnienia bilansu wodno-elektrolitowego oraz przyjmowanie elektrolitów, które organizm utracił w trakcie rozwolnienia. Możemy również uzupełnić florę bakteryjną jelit za pomocą probiotyków. W tej sprawie najlepiej skonsultować się z lekarzem. Niezastąpionym sposobem kuracji jest węgiel na biegunkę. Węgiel aktywny jest sprzedawany w aptece bez recepty i wykazuje działanie przeciwbiegunkowe i zapierające. Węgiel na biegunkę działa osłonowo na błonę śluzową układu pokarmowego.

Biegunka po alkoholu - jak zapobiec?

Biegunka po alkoholu może być przyczyną nagłego odstawienia napojów procentowych i pojawić się w ciągu pierwszych dni abstynencji. Jak sobie radzić z zespołem abstynencyjnym dowiesz się tutaj.

Aby zapobiec pojawieniu się biegunki po alkoholu powinniśmy, przede wszystkim, zaprzestać spożywania alkoholu, a szczególnie w nadmiernych ilościach oraz z dużą częstotliwością. Trzeba również pamiętać o wystarczającej ilości płynów, czyli odpowiednim nawadnianiu się. Jeżeli częsta biegunka po alkoholu jest spowodowana uzależnieniem zalecamy zacząć leczenie alkoholizmu i skorzystać na przykład z wszywki alkoholowej w prywatnej przychodni specjalistycznej Alkomedica.

Czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm?