Młoda kobieta siedzi przy stole i trzyma butelkę z alkoholem i papierosa w drugiej ręce
ikonka doktoraAlkomedica ikonka kalendarza28.05.2024

Alkoholizm wśród młodzieży to coraz bardziej powszechne zjawisko, które wywiera znaczący wpływ na zdrowie i życie młodych ludzi. W tym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom i skutkom alkoholizmu w młodym wieku oraz możliwościom leczenia choroby alkoholowej.

Przyczyny alkoholizmu w młodym wieku

Przyczyny alkoholizmu wśród młodzieży są złożone i wielowymiarowe. Często wynikają one z presji społecznej i kulturowej, które nakładają na młodych ludzi oczekiwania dotyczące bycia akceptowanym przez grupę rówieśniczą.

Alkoholizm wśród młodzieży może mieć różnorodne przyczyny, w tym:

 • Presja grupy rówieśniczej i chęć bycia zaakceptowanym przez swoich kolegów.
 • Problemy rodzinne, takie jak rozpad rodziny, przemoc domowa czy brak wsparcia emocjonalnego.
 • Wzorce zachowań rodziców lub opiekunów, którzy sami cierpią z powodu alkoholizmu.
 • Trudności emocjonalne, takie jak depresja, lęki, stres, czy niskie poczucie własnej wartości, mogą skłaniać młodych ludzi do szukania ukojenia w alkoholu.
 • Media społecznościowe i kultura popularna, które często popularyzują spożywanie alkoholu i promują jego picie jako formę rozrywki i relaksu również mają niebagatelny wpływ na rozwój choroby alkoholowej wśród młodzieży.

Te wszystkie czynniki mogą działać jednocześnie lub wzajemnie się wzmacniać, tworząc ryzykowne środowisko sprzyjające rozwojowi alkoholizmu wśród młodzieży.

Przeczytaj również: Kto popada w alkoholizm? Czynniki ryzyka uzależnienia od alkoholu.

Skutki picia alkoholu dla organizmu młodej osoby

Nadmierne spożywanie alkoholu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia młodej osoby. Wpływa ona negatywnie na niemal wszystkie układy i narządy w organizmie, prowadząc do szeregu problemów zdrowotnych zarówno w młodym wieku, jak i w przyszłości.

Skutki picia alkoholu w młodym wieku:

 • Zaburzenia funkcji mózgu, prowadzące do trudności w nauce i pamięci,
 • Wzrost ryzyka wystąpienia chorób wątroby, serca i układu pokarmowego,co z kolei może prowadzić do rozwoju chorób takich jak marskość wątroby, choroba alkoholowa serca czy wrzody żołądka,
 • Alkohol osłabia również układ odpornościowy, zwiększając ryzyko infekcji i chorób współistniejących,
 • Problemy ze snem i zaburzenia emocjonalne,
 • Wreszcie, nadużywanie alkoholu może prowadzić do uzależnienia, co prowadzi do cyklu ciągłego picia pomimo negatywnych konsekwencji dla zdrowia i życia osobistego.

Skutki nadużywania alkoholu dla organizmu młodej osoby mogą być poważne i długotrwałe, dlatego ważne jest promowanie zdrowego stylu życia i edukacja na temat negatywnych skutków picia alkoholu już od młodego wieku.

Dowiedz się więcej o skutkach spożywania alkoholu dla zdrowia tutaj.

Społeczne skutki picia dla młodzieży

Picie alkoholu w młodym wieku może także prowadzić do szeregu negatywnych skutków społecznych, takich jak:

 • Pogorszenie wyników w szkole/na uniwersytecie i trudności w znalezieniu pracy.
 • Problemy prawne, związane z uczestnictwem w nielegalnych aktywnościach pod wpływem alkoholu.
 • Zwiększone ryzyko wypadków drogowych lub innych obrażeń związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu.
 • Wykluczenie społeczne i trudności w znalezieniu stabilnych relacji interpersonalnych.

Wpływ alkoholizmu na depresję u młodzieży

Depresja i alkoholizm to często obserwowane współistniejące problemy u młodzieży, które wzajemnie się pogłębiają i tworzą niebezpieczny cykl. Te dwa zaburzenia często występują razem, tworząc tzw. podwójną diagnozę. Osoby cierpiące na depresję mogą sięgać po alkohol w celu złagodzenia objawów depresyjnych, a nadużywanie alkoholu może pogłębiać uczucie smutku i lęku.

Błędne jest myślenie, że alkohol pomaga zapomnieć o problemach oraz uniknąć stanów depresyjnych, gdyż nadużywanie napojów alkoholowych może prowadzić do nasilenia depresji w dłuższej perspektywie. Oprócz tego, alkohol ma negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu, co pogłębia objawy depresji.

Jak już wspominaliśmy wcześniej, zarówno depresja, jak i alkoholizm u młodzieży mogą prowadzić do szeregu poważnych konsekwencji, takich jak próby samobójcze, uzależnienie, problemy zdrowotne, trudności w szkole lub pracy oraz w nawiązaniu relacji społecznych. Wczesne zdiagnozowanie i leczenie mogą pomóc przerwać cykl wzajemnego pogłębiania się tych problemów i zapobiec poważniejszym konsekwencjom w przyszłości.

Leczenie alkoholizmu wśród młodzieży

Walka z alkoholizmem u młodzieży wymaga kompleksowego podejścia, które obejmuje wsparcie psychologiczne, terapię uzależnień, wsparcie społeczne oraz edukację na temat zdrowego stylu życia i metod radzenia sobie z problemami emocjonalnymi. Wczesne działania mogą mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia i przyszłości młodych ludzi dotkniętych tymi problemami.

Metody leczenia alkoholizmu u młodzieży mogą obejmować:

 • Terapię indywidualną i grupową, mającą na celu zidentyfikowanie przyczyn picia oraz rozwijanie zdrowych mechanizmów radzenia sobie z problemami.
 • Wsparcie psychologiczne i emocjonalne, zapewniane przez doświadczonych terapeutów i specjalistów ds. uzależnień.
 • Edukację dotyczącą skutków picia alkoholu i strategii prewencyjnych, które pomagają młodym ludziom unikać sytuacji ryzykownych.
 • Współpracę z rodziną i bliskimi, aby zapewnić wsparcie i zrozumienie w procesie leczenia.
 • Leczenie farmakologiczne (np. wszywka alkoholowa), które pomoże w zbudzeniu awersji do alkoholu oraz utrzymaniu długotrwałej abstynencji. Wszywka alkoholowa z Esperalem jest dostępna w prywatnych przychodniach leczenia alkoholizmu od 18 roku życia za świadomą decyzją oraz zgodą pacjenta.